Je to dosud nejvyšší vyvolávací cena, za níž byl obraz na domácí dražbě nabízen. Aukční rekord je jen o necelé tři milióny vyšší.

Kupkův obraz Kupky Élévation (Výšky) IV byl loni v říjnu vydražen za 22,1 miliónu korun, když výsledná suma oproti jeho vyvolávací ceně vzrostla o deset miliónů. Překonal tak tehdejší rekord díla nazvaného Abstraktní kompozice od stejného autora, který byl loni v květnu vydražen za 13,4 miliónu korun; vyvolávací cena tehdy činila 8,5 miliónu.

Aukce nabídne i několik dalších děl za vysoké ceny. Za 7,8 miliónu korun se bude nabízet obraz Jindřicha Štyrského s názvem Stan. Štyrský figuruje v žebříčku deseti nejdráže prodaných děl na českých aukcích dvakrát, jeho obraz Krajina v oblacích je s loni dosaženou cenou 10,25 miliónu na čtvrtém místě.

Toyen i Čapek

V katalogu jsou dvě díla malířky Toyen - olej Buditelka něhy má vyvolávací cenu 5,5 miliónu, obraz s názvem Nuit apres Nuit začíná na 2,8 miliónu korun. Dvakrát je zastoupen i Mikuláš Medek - dva obrazy se budou vyvolávat každý po 1,5 miliónu korun. Za 4,5 miliónu korun se bude nabízet olej Josefa Šímy Místo nepřítomnosti; také Šíma figuruje mezi nejdráže prodanými obrazy na tuzemských aukcích, aktuálně jsou jeho díla ale už za první desítkou.

Za více než milión se budou vyvolávat ještě tři díla - obraz Josefa Čapka Touha (1,45 miliónu) a dvě díla z druhé poloviny 20. století. Kompozice ve žluté Václava Boštíka startuje na 1,8 miliónu a Dva trojúhelníky Zdeňka Sýkory mají vyvolávací cenu 3,9 miliónu korun.

Mnohokrát vystavovaný obraz malíře Oskara Kokoschky London, Chelsea Reach z roku 1957 je dalším pokusem nabídnout českým sběratelům významné dílo zahraničního autora. Dosud jsou mezi nejdráže prodanými obrazy na domácím aukčním trhu téměř výhradně díla představitelů české moderny.

Kokoschka patří mezi největší světové malíře 20. století a jeho obraz London, Chelsea Reach s panoramatickým pohledem na řeku Temži je podle majitele aukční síně Jiřího Rybáře vrcholným galerijním dílem. Kokoschkovo dílo této kvality se již dlouho neobjevilo na světovém aukčním trhu. Většina z osmi obrazů londýnského cyklu je umístěna ve státních světových galeriích či nadačních sbírkách, vyzdvihuje v aukčním katalogu Rybář výjimečnost nabídky.

Oskar Kokoschka (1886 až 1980) byl po otci českého původu a na útěku před fašismem prožil v Praze roky 1934 až 1938. Československým státním občanem zůstal až do roku 1947. Válku prožil Kokoschka v anglickém exilu. Od 50. let žil ve Švýcarsku, ale do Anglie, kde poprvé maloval už v letech 1925 a 1926, se vracel.