Astrologie, numerologie, sbírání léčivých bylin a polodrahokamů jsou koníčky herečky, spisovatelky a "čarodějky" Luby Skořepové, která už neuvěřitelných 58 let hraje v Národním divadle v Praze. V září oslavila na jevišti Divadla v Řeznické, kde exceluje v monodramatu Mydlibaba, třiaosmdesátiny, ale svůj věk si nepřipouští. Míní, že člověk by se neměl nechat časem ovlivňovat, a od osmdesátky prý mládne.

V knize herečka hovoří o všech zákrutech svého bohatého a podivuhodného života. Knížka, pokropená pramenitou vodou, podle Hůly poprvé popisuje i některé tajemné věci mezi nebem a zemí. Například existenci skřítků. Zajímavou kapitolu tvoří líčení zvláštního vztahu paní Luby ke slavné herečce ND Zdence Baldové. "Divotvorný svět Luby Skořepové je však především knížka o divadle, o jejích úspěších i úsměvných malérech. Vždyť kdo v posledních padesáti letech v tomto oboru něco znamenal, nutně se s ní musel na jevišti setkat," řekl Hůla.

Neustále zamilována

Podle něj byla Skořepová neustále do někoho zamilována. I o tom a o magii lásky je jeho kniha. Obsahuje také několik ryze praktických rad. Například mladé i starší dámy se dovědí, jak získat přízeň muže, který zatím na jejich milostné signály nereagoval. Zmiňuje, že naše praprababičky měly v některých otázkách jasno už dávno před sexuální revolucí a že stránky pornografických časopisů byly ve srovnání s jejich představami jen slabým čajíčkem.

Podle Hůly byla jeho spolupráce s Lubou Skořepovou krásným úkolem. "Rád jsem pracoval s někým, kdo si pamatuje dobu, na kterou se už zapomíná," uvedl. Herečka však přiznala, že se spolu vydali nesnadnou cestou, protože jejich povahy se liší. "Pomáhal mi na chalupě v Českém ráji, kde knížka vznikala, ale zlobil se, když jsem jím napsané části občas přepisovala vlastním jazykem," řekla herečka. Za tu dobu by prý sama napsala dvě knížky; a že jich má na kontě už osm.

Luba Skořepová se narodila 21. září 1923 v Náchodě. Jejím prvním angažmá bylo už v roce 1945 Studio Národního divadla. V posledních letech se věnuje i monodramatům a sama napsala hru Kam jste ukryla svá křídla, paní Marie, kterou věnovala legendární Mařence Hübnerové. V poslední době hostuje v Rokoku a v divadlech Metro a U Valšů.