Hlavní obsah

Známému usekl dva prsty, soud mu potvrdil osm let

Za útok řeznickým nožem na svého známého si Miroslav Hlaváč (60) odsedí osm let ve vězení. Trest za pokus o vraždu mu v úterý potvrdil pražský vrchní soud, když zamítl jeho odvolání, ve kterém se Hlaváč domáhal překvalifikování trestného činu na ublížení na zdraví.

Známému usekl dva prsty, soud mu potvrdil osm let

„Podle našeho názoru šlo v daném případě o velice nebezpečný útok za pomoci onoho řeznického nože, kdy mohlo být poškozenému způsobeno zranění s fatálním následkem,“ prohlásil předseda senátu Martin Zelenka.

Hlaváč se totiž ve svém odvolání snažil o zmírnění trestu a překvalifikování činu na ublížení na zdraví. „Obžalovaný chtěl poškozeného pouze postrašit, nechtěl mu způsobit taková zranění,“ uvedl v odvolání Hlaváčův obhájce Petr Filippi, který soudu také připomněl, že jeho klient spolupracoval s policií a poškozenému se omluvil. „Jde o pokus vraždy v nepřímém úmyslu,“ konstatoval Zelenka.

Státní zástupce Vlastimil Hrdlička podotkl, že Hlaváč útok vedl zezadu a několikrát, takže je právní kvalifikace činu jako pokus o vraždu v pořádku.

Sám Hlaváč v podstatě své jednání doznával, jen se ohradil proti tomu, že by muže napadl zezadu. Nechal se jim prý vyprovokovat, došel si pro nůž a zaútočil na něj, ovšem zepředu.

Příchod obžalovaného k soudu

Foto: Novinky

„Máme za to, že při vlastním napadení stáli čelem k sobě. Vyplynulo to i z konstatování znalce, doktora Hladíka,“ vysvětlil soudce s tím, že pro samotný výrok rozsudku postavení obou zúčastněných nemá větší význam.

 Bouchly mu saze

Hlaváč napadl svého známého loni v září na pražském Rohanském ostrově. Před bývalou ubytovnou VK Žižka. Společně s několika dalšími lidmi tam vytvořili jakousi osadu, ve které přebývali například v maringotce.

Všichni přispívali do společné kasy, ze které se údajně několik dní před incidentem ztratily nějaké peníze a stříbro. O něm Hlaváč tvrdí, že patřilo jemu, prodal jej a dostal za to 3200 korun. Z nich prý poškozenému půjčil tisícovku, tu mu ale v dohodnutý den splatnosti dlužník nevrátil a místo toho jej kopl mezi nohy. Druhý den se potkali v nedalekém baru, kde poškozený Hlaváče provokoval, což dosvědčila i tamní servírka.

Když se Hlaváč navečer vrátil do osady, začal mu prý poškozený nadávat. Zpočátku se Hlaváč držel, po chvíli mu ale „bouchly saze“. Došel si do maringotky a ze své sbírky si vybral třiceticentimetrový řeznický nůž, připomínající mačetu, a na muže zaútočil. Dvakrát ho sekl do krku a minimálně jednou ranou mu usekl dva prsty. Oba muži byli silně pod vlivem alkoholu, Hlaváč měl v sobě 2,2 promile, poškozený pak ještě o 1,5 promile víc.

Hlaváč před pražským soudem útok přiznal, prý byl nervózní a poškozeného se bál. Právě i jeho přiznání nebo upřímná omluva napadenému přímo před soudem nakonec Hlaváčovi pomohly. I státní zástupce navrhoval soudu uložit mimořádně snížený trest, soud mu vyhověl a uložil Hlaváčovi osmiletý trest vězení. Hrozil mu přitom až osmnáctiletý pobyt za mřížemi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků