Hlavní obsah
 

Zastupitel Přerova dostal za sexuální nátlak podmínku

Roční podmínkou se zkušební dobou dvou let potrestal v pátek Okresní soud v Přerově zastupitele a bývalého radního Přerova Marka Dostála (ODS) za to, že ve dvou případech přiměl svoji zaměstnankyni, ženu v tíživé finanční situaci a závislou na příjmu ze zaměstnání, k orálnímu sexu. Ženě navíc musí zaplatit 50 tisíc korun jako nemajetkovou újmu. Verdikt není pravomocný, obžalovaný se proti němu na místě odvolal.

 
Zastupitel Přerova dostal za sexuální nátlak podmínku

Dostál, jemuž hrozily za sexuální nátlak až čtyři roky za mřížemi, obžalobu odmítl. Obvinění označil za akt pomsty, který měl zakrýt zpronevěru a krádeže poškozené, kterých se jako servírka dopustila. K zproštění obžaloby mu však nepomohli ani svědci, kteří ženu označili za nevěrohodnou a poukazovali na její „pochybnou“ pověst.

Nic jsem neudělal. Nevím, jak se mám bránit jinak.
obžalovaný zastupitel Marek Dostál

„Vina obžalovaného byla prokázána. Za přímý důkaz jsem vzal výpověď poškozené v přípravném řízení. Jsou tam sice určité rozpory, ale ty na její věrohodnost nemají zásadní vliv. Naopak, potvrzují ji i výpovědi některých svědků a další důkazy,“ vysvětlil soudce Jan Rektor s tím, že vyslechnout ženu přímo u soudu nebylo kvůli jejímu špatnému psychickému stavu možné. Klíčové byly podle soudce i znalecké posudky.

Psycholog i psychiatr poškozenou ženu označili za věrohodnou. „Navíc se u ní objevila posttraumatická stresová porucha, kterou by nahrát nedokázala. Znalci, a jsou to renomovaní odborníci, nenašli nic jiného, co by k jejímu vzniku mohlo vést,“ dodal Rektor.

Žena pracovala v restauraci

„Nic jsem neudělal. Nevím, jak se mám bránit jinak. Přece jediná žena nemůže člověku zničit život,“ reagoval na rozsudek viditelně zdrcený Dostál.

Marek Dostál (vpravo) u přerovského okresního soudu.

Foto: Petr Marek, Právo

Ženu, která pracovala jako servírka v jeho pohostinství, podle obžaloby poprvé přinutil k orálnímu sexu v blíže neurčené době od 23. října do 7. listopadu 2017, kdy ji pozval do bytu k vyřešení schodku v tržbě. Snažil se ji vlákat do koupelny a požadoval po ní pohlavní styk. Když odmítla s tím, že má menstruaci, donutil ji k orálnímu sexu.

Podruhé se podobného jednání podle obžaloby dopustil v době mezi 11. a 19. listopadem téhož roku ve svém hostinci. Žena ze strachu z dluhu a ztráty zaměstnání s ním opět vykonala orální sex.

Radním Přerova se Dostál stal po zvolení zastupitelstvem loni 5. listopadu. O obvinění se začalo veřejně mluvit na dalším zastupitelstvu 19. listopadu, kdy na něj upozornila opozice. Dostál poté rezignoval loni 6. prosince, kdy už byla podána obžaloba.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků