Hlavní obsah
Jarní pohár StarColor – billiard-hockey šprtec Foto: BHC Most

Zástupce ředitele pražské policie spáchal sebevraždu

Zástupce ředitele pražské policie a bývalý šéf pražských vyšetřovatelů Zdeněk Janíček spáchal sebevraždu. Oběsil se ve sklepě domu v Praze 4, kde bydlel. Podrobnosti k případu policie tají.

Jarní pohár StarColor – billiard-hockey šprtec Foto: BHC Most
Zástupce ředitele pražské policie spáchal sebevraždu

"Můžeme potvrdit, že zástupce ředitele Policie ČR, správy hlavního města Prahy, byl nalezen mrtvý ve svém bydlišti. Příčiny smrti policie vyšetřuje," uvedla policejní mluvčí Eva Brožová s tím, že další informace nebude policie až do odvolání poskytovat.

Informační embargo rozpoutalo spekulace

Náhlá sebevražda oběšením Janíčka jako vysokého policejního důstojníka působícího mnoho let v oblasti policejního vyšetřování a neznámé motivy vyvolaly vlnu dohadů. Snad až soudní pitva odpoví na otázku, zda motivem nebyly například zdravotní důvody. Podle jednoho z bývalých elitních pražských kriminalistů pravdu soudní lékaři vždy neodhalí.

"Sebevraždu bude třeba důkladně vyšetřit. Mohli ho i oběsit. Znám případy, kdy i soudním lékařům uniklo, že šlo o vraždu a ne sebevraždu. Janíček jako vyšetřovatel hodně věděl a mnohá tajemství si odnesl sebou," říká expolicista.

"Možná si myslel, že by měl být zatčen v rámci akce Uniforma II, která má udeřit proti pražským a středočeským policistům napojeným na Berdychův gang. Možná si uvědomil, co všechno jako vyšetřovatel a pak ve funkci šéfa pražského Úřadu vyšetřování spolu s jinými mohl prošvihnout nebo zazdít," míní policejní důstojník.

"Na tom něco je. Z výslechů zatčených pachatelů Berdychova gangu a zatčených pražských policistů vyplývá, že se na obrovském loupežném násilí různým způsobem podíleli další policisté a dokonce i někteří žalobci a soudci," řekl Právu advokát, který se výslechů účastní.

Zpráva šokovala rodáky

Podle policejní psycholožky Ludmily Čírtkové je u policistů typickým způsobem dobrovolného odchodu ze světa použití služební střelné zbraně. "Nedomnívám se však, že by měl odlišný způsob provedení této sebevraždy nějaký speciální význam," řekla Právu Čírtková.

Zpráva o smrti oběšením šokovala policisty i obyvatele moravské Miroslavi, odkud Janíček pocházel. Z rodného města se totiž Janiček vrátil o uplynulé neděli, tedy pouhý jeden den před sebevraždou.

Zdeněk Janíček

K policii nastoupil 1. 3. 1971. V roce 1976 se stal vyšetřovatelem hospodářské kriminality. Postupně byl šéfem hospodářské kriminální služby v Praze a ředitelem kriminální služby v Praze 4.

V roce 1996 byl jmenován ředitelem pražského úřadu vyšetřování, poté se stal zástupcem pražského policejního ředitele.

Janíček byl ženatý a měl dceru.

"Ještě předvčerejškem jsme spolu seděli. Koho by napadlo, že myslí na provaz a přišel se rozloučit. Ale proč si sáhl na život? Z toho se hned tak nevzpamatejeme. Panenko skákavá," zvolal jeden ze sousedů. Jako motiv sebevraždy okamžitě vyloučil rodinné problémy. "Měli s manželkou Alenou dobré manželství. I s děvčicou Zdeňkou k nám jezdili. Akorát vnoučata nemají. To možná chybělo k úplnému štěstí," dodal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků