Hlavní obsah

Zapnutý vařič způsobil škodu za miliardu. S požárem Průmyslového paláce bojovalo 200 hasičů

Byl to nejničivější požár v novodobé historii metropole - s plameny, které zachvátily Průmyslový palác v Praze bojovalo více než 200 hasičů, přesto levou část stavby oheň zcela zničil. Škoda se vyšplhala na zhruba miliardu korun. Od události uplynulo 10 let.

Zapnutý vařič způsobil škodu za miliardu. S požárem Průmyslového paláce bojovalo 200 hasičů

Historický objekt z roku 1891 byl od začátku určený k výstavám a i v polovině října 2008 tomu nebylo jinak. Prezentovaly se tu firmy z oboru zubní techniky v rámci akce Pragodent.

Drama nabralo spád 16. října kolem sedmé hodiny odpoledne. První ohlášení na tísňovou linku hovořila o dvoumetrových plamenech a o pár minut později zněla oznámení ještě děsivěji: oheň zachvátil celé levé křídlo paláce. Bylo zhruba 19:30.

Hořelo mimo vystavovací dobu, uvnitř budovy tak nikdo naštěstí nebyl, hrozily však velké majetkové škody na Průmyslovém paláci. K plamenům, které byly vidět z daleka, se postupně sjeli profesionální i dobrovolní hasiči z celé metropole.

Požár Průmyslového paláce v Praze 16. října 2008

Foto: HZS hl. m. Prahy

Šlo o čas. Jedním z hlavních úkolů hasičů bylo zabránit šíření ohně i na druhou polovinu budovy, jejíž ocelová konstrukce je bohatě prosklená a má dřevěné podhledy.

Společenské akce, které se konaly v okolních budovách, nechal velitel zásahu všechny ukončit. V zájmu zajištění hladkého průjezdu cisteren došlo také na odtahování zaparkovaných aut.

Hasiči na oheň chrlili vodu z několika míst, živel však na síle neztrácel. Před 20:00 rozhodlo vedení hasičů o vyhlášení zvláštního stupně poplachu, informován byl rovněž krizový štáb magistrátu.

Požár Průmyslového paláce v Praze 16. října 2008

Foto: HZS hl. m. Prahy

Oheň se postupně šířil do věže a střední části budovy. Hasiči vytvořili z vodních proudů požární stěnu, na plameny dopadalo zhruba šest tisíc litrů vody za minutu.

Postupně se řítila konstrukce budovy, což však paradoxně při hašení pomohlo. „Hořlavé materiály se sesunuly níže a hořlavou střešní konstrukci věže tak bylo snadnější ochlazovat,” napsali hasiči později na webu v bilančním textu.

Objevila se také informace, že je uvnitř 10 kilogramů nebezpečné rtuti. Vzhledem k zdravotnickému charakteru výstavy vyšetřovatelé prověřovali veškerá podezření. Nakonec se žádná nebezpečná látka neobjevila.

Lokalizovat požár se podařilo ve 20:46, krátce po jedenácté večer se pak jednotky pomalu vracely na své základny. Na místě ale zůstala řada hasičů, kteří místo dohašovali ještě další dny.

Požár Průmyslového paláce v Praze 16. října 2008

Foto: HZS hl. m. Prahy

Vyšetřování rozsáhlého požáru ukázalo, že všechno zřejmě začalo, když začal hořet nepořádek na plotýnkovém elektrickém vařiči v jednom z vystavovatelských stánků. Policie ale viníka nenašla.

„Na vařiči, který byl v kuchyňce výstavního stánku vzplály hořlavé předměty. Poté, co požár vznikl, se rychle rozšířil na další stánky a dřevěnou konstrukci stropu,“ uvedli vyšetřovatelé v roce 2009.

Škoda se vyšplhala na zhruba miliardu korun. Požár se tak zařadil mezi nejničivější polistopadové události svého druhu.

Požár Průmyslového paláce v Praze 16. října 2008

Foto: HZS hl. m. Prahy

I přes ničivou sílu plamenů se hasičům podařilo druhou část a střed budovy zachránit. Sehrála v tom roli řada pozitivních okolností.

„Příznivé povětrnostní podmínky, dostatečné nasazení sil a prostředků, požární odolnost konstrukce mezi levým křídlem a střední částí,“ vyjmenovali hasiči.

Pomohlo i to, že objekt nebyl nakonec příliš silně zakouřený a hasiči měli dostatečně velké plochy pro techniku.

Požár Průmyslového paláce v Praze 16. října 2008

Foto: HZS hl. m. Prahy

Průmyslový palác je dominantou pražského Výstaviště a na rekonstrukci stále čeká. Zničené křídlo tvoří jen plátěné provizorium. Praha začala dodavatele stavby hledat až letos v září, opravy by měly stát zhruba 1,25 miliardy korun. Začít stavět by se mělo údajně příští rok, termín je ale zatím nejasný.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků