Hlavní obsah
Lobbista Ivo Rittig Foto: Petr Horník, Právo

Žalobce chce pro Rittiga v kauze Oleo Chemical pět let vězení

Státní zástupce Adam Borgula požaduje pro lobbistu Iva Rittiga pět let vězení a peněžitý trest zhruba 1,7 miliónu korun v souvislosti s tunelováním petrochemické firmy Oleo Chemical. Ve středeční závěrečné řeči mimo jiné uvedl, že motivem k vyvedení peněz k lobbistovi mohlo být to, že Rittig by dokázal firmě zajistit odbyt ve společnostech, kde měl vliv - například v pražském dopravním podniku.

Lobbista Ivo Rittig Foto: Petr Horník, Právo
Žalobce chce pro Rittiga v kauze Oleo Chemical pět let vězení

Pro většinu ostatních obviněných chce žalobce stejný trest, a navíc i čtyřletý zákaz činnosti. Obžaloba tvrdí, že 20 miliónů korun z petrochemické firmy Oleo Chemical mířilo k Rittigovi jako odměna za fiktivní poradenství od Cokeville Assets, karibské společnosti Rittigova obchodního partnera Petera Kmetě. Smlouvy uzavřené mezi Oleem a Cokeville Assets byly podle Borguly účelové.

„Nebyl sjednán rozsah práce ani druh činnosti. Závazek k poskytování poradenských služeb byl naprosto neurčitý,” konstatoval ve středu u pražského městského soudu s tím, že u poradenství vždy bývá předmět činnosti domluven alespoň typově.

„Obžalovaný Rittig uvádí, že nikdy neměl nic se společností Oleo Chemical, což je prokázaná lež,” prohlásil Borgula. To, že Rittig udržoval styky s jedním z tehdejších šéfů Olea Michalem Urbánkem, dokazují prý jak kontakty a fotografie nalezené v mobilních telefonech, tak i výpovědi některých svědků, podle nichž se Urbánek osobou Rittiga zašťiťoval.

Odposlechy lobbistových schůzek z pražského hotelu Ventana, které vedly k Rittigovu nepravomocnému odsouzení v kauze vyzrazení informace BIS, prý dokládají, že Urbánek měl vůči Rittigovi závazky.

Obviněni jsou i Rittigovi právníci

Skutečnosti, že za vyváděním peněz mohl být například Rittigův vliv v pražském dopravním podniku, sice podle Borguly nebyly prokázány beze všech pochybností, ale „nelze od nich odhlížet”. V případu předražených jízdenek pro dopravní podnik, který rovněž dozoruje Borgula, taktéž figuruje Cokeville Assets a obvinění v něm čelí Rittig i Kmeť.

Žalobce svůj návrh přednášel šest hodin, což vyvolalo kritiku advokátů. „Kdyby obžaloba měla pádné důkazy, tak by závěrečná řeč byla krátká a přesvědčivá. Takto se nám dostalo pouze mnohahodinového, úmorného proslovu. Jedná se o zastírání důkazní nouze obžaloby,” sdělil Daniel Volák, který hájí technického ředitele Olea Radomíra Kučeru.

Právníci Karolína Babáková a David Michal z advokátní kanceláře MSB Legal (dříve Šachta & Partners)

Foto: Petr Horník, Právo

V kauze Oleo Chemical jsou vedle Rittiga, Kmetě a Kučery obviněni dva lobbistovi právníci z advokátní kanceláře MSB Legal – Karolína Babáková a David Michal. Obžaloba míří i na bývalé šéfy Olea Urbánka a Kamila Jirounka. Jirounek byl minulý měsíc pravomocně odsouzen k šesti letům vězení kvůli padělání směnky na 127 miliónů korun, proto mu Borgula jako jedinému navrhl místo pětiletého trestu úhrnně devět let za mřížemi. Na lavici obžalovaných dále sedí Jana Šádková s Petrem Michalem z účetní firmy Peskim.

O pozici spolupracujícího obviněného usiluje účetní Peskimu Jaroslav Kubiska, který podle vyšetřovatelů pomohl rozkrýt podezřelé finanční machinace. V jeho případě žalobce navrhl, aby soud upustil od potrestání.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků