Hlavní obsah
 

Vrtulník se převrátil vrtulí dolů. Žák udělal mnoho chyb, uzavřela policie tragickou nehodu

Policie odložila vyšetřování pádu vrtulníku na Náchodsku, který se tam zřítil před rokem a půl. Podle zjištění kriminalistů udělal žák ve výcviku několik chyb, řekla Novinkám mluvčí policie Eva Prachařová. Žák i instruktor tehdy zemřeli. Ze závěrečné zprávy vyplývá, že se stroj převrátil.

 
Vrtulník se převrátil vrtulí dolů. Žák udělal mnoho chyb, uzavřela policie tragickou nehodu

Vyšetřování případu trvalo dlouho, protože byly zadány znalecké posudky v Kriminalistickém ústavu a v Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod.

„Šetření prokázalo, že při cvičném letu se žák ve výcviku dopustil v rychlém sledu několika významných chyb, které zapříčinily pád vrtulníku, v jeho troskách pak zemřel žák i jeho 44letý instruktor,“ uvedla Prachařová.

Kriminalisté kvůli úmrtí 27letého žáka nemohli zahájit trestní stíhání z trestného činu usmrcení z nedbalosti a případ odložili. Bližší informace k pilotovým chybám policie nezveřejnila.

Podle závěrečné zprávy leteckého ústavu byl žák cizinec. Hlavní příčinou bylo překročení rychlosti letu, utržení části stroje, ztráta vztlaku a převrácení vrtulníku. „Vrtulník přešel do nezvyklé polohy letu na zádech, kterou posádka nedokázala zvládnout,“ uvedl ústav v závěrečné zprávě.

Vrtulník se během letu převrátil.

Foto: Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod

Vrtulník se zřítil loni 22. března u obce Slavoňov. Stroj začal po pádu hořet. Když přijeli hasiči na místo, vrtulník byl již v plamenech. Požár zlikvidovaly až přivolané jednotky hasičů. Podle tehdejších informací Novinek patřil čtyřmístný vrtulník soukromé společnosti. Vrtulník Enstrom 480 provozovala společnost DSA pro LOM Praha a prováděl výcvikový let na trati Hradec Králové–Nové Město nad Metují.

Jednou z obětí nehody byl pilot letecké záchranky a člen Horské služby Jizerské hory Michal Beneš. Uvedla to po nehodě Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje a Horská služba.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků