Hlavní obsah
Dáša Kovaříková odsouzená za vraždu svého násilnického manžela Foto: Aleš Honus, Právo

Za vraždu manžela alkoholika dostala žena sedm let vězení

Na sedm let poslal ve středu ostravský krajský soud za mříže Dášu Kovaříkovou z Budišova nad Budišovkou, která letos v dubnu pobodala svého násilnického manžela alkoholika. Soud ji sice uznal vinnou ze zločinu vraždy, vzhledem k neobvyklým okolnostem případu a k osobě obžalované se rozhodl vyměřit trest pod trestní sazbou, která je v těchto případech jinak od 10 do 18 let.

Dáša Kovaříková odsouzená za vraždu svého násilnického manžela Foto: Aleš Honus, Právo
Za vraždu manžela alkoholika dostala žena sedm let vězení

Vynesení trestu pod dolní hranicí sazby umožňuje zákon soudům pouze ve velmi výjimečných případech. Okolnosti vraždy, které se dopustila Kovaříková, podle soudce Miroslava Muchy požadavky zákona na mírnější potrestání splňují.

„S ohledem na výjimečné okolnosti případu jsme se rozhodli jít  pod dolní hranicí sazby. Je to opravdu velmi nešťastný případ,“ řekl soudce.

Odsouzená se ještě v jednací síni vzdala práva na odvolání, rozsudek však zatím není pravomocný, protože státní zástupce si nechal lhůtu na rozmyšlenou, zda se odvolá.

Nechtěla ho zabít

„Nechtěla jsem ho zabít, nebylo to úmyslné,“ vypověděla Kovaříková.  „To, co se stalo, mne hrozně mrzí. Naše soužití nebylo tak špatné, že bych ho musela zabíjet. Ale stalo se to v několika vteřinách,“ řekla žena, která se svým manželem vychovala dvě děti, které už jsou ale dospělé a dávno se odstěhovaly.

Manžel svou ženu v minulosti často napadal nejenom slovně, ale i fyzicky. „Neměla s ním lehký život. Strašně pil. Na druhé straně se s ním nechtěla rozvést, protože jí ho bylo líto,“ řekla u soudu sousedka.

V poslední době se muž opíjel už takřka každý den. V osudný den 9. dubna pak k tragédii stačilo jen málo. „Nakrájel si tlačenku k večeři a odběhl na záchod, kde začal zvracet. Řekla jsem mu, že by měl znát svoji míru. On ke mně pak nečekaně přistoupil a dal mi ránu do obličeje. Pamatuji si, že jsem v puse cítila teplou krev, která začala téct na koberec. On mě pak chtěl chytit rukou, ale já už jsem sahala pro nůž. Bodla jsem ho do ruky,“ řekla žena. Když jí nůž vypadl z ruky, okamžitě sáhla pro druhý a bodla znovu, tentokrát už do hrudníku.

„Pak jsem se otočila, převlékla a utíkala jsem pryč. On mi říkal, cos mi to udělala, ale to už jsem zvonila na souseda, který dělá u policie, a řekla jsem mu, že jsem bodla manžela,“ řekla Kovaříková policistům po zatčení.

Příčinou smrti bylo masivní krvácení do dutiny břišní. Záchranáři se snažili pobodaného oživovat asi hodinu, veškeré pokusy ale byly marné.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků