Hlavní obsah

Za vraždu bezdomovce přezdívaného Dědek dostala trojice až 18 let vězení

Za zvláště surovou vraždu bezdomovce, kterou podle obžaloby spáchali Josef Řehák, Marek Zajac a Petr Brejcha, uložil v pondělí Krajský soud v Praze mužům 16 až 18 let vězení. Incident se odehrál loni v prosinci v centru Kladna. Všichni obžalovaní vinu odmítají, Řehák se Zajacem tvrdí, že útočil nejmladší Brejcha, který však incident svádí na své společníky. Rozsudek není pravomocný.

Za vraždu bezdomovce přezdívaného Dědek dostala trojice až 18 let vězení

Podle předsedkyně senátu Alexandry Chrdelové byla tvrzení všech tří obžalovaných nevěrohodná a na útoku se podíleli všichni. "Krevní stopy, které policie nalezla na oblečení obžalovaných, neodpovídají tomu, co obžalovaní uváděli," řekla soudkyně při odůvodnění rozsudku.

Řehákovi uložila 18 let, v minulosti byl už trestán za majetkovou a násilnou trestnou činnost. Zbylí obžalovaní mají jít podle nepravomocného verdiktu do vězení na 16 let.

Věrohodnost jejich výpovědí je dána tím, v jakém postavení se nacházejí a co je jim kladeno za vinu.
státní zástupce

Devětašedesátiletý bezdomovec přezdívaný Dědek zemřel týden před loňskými Vánocemi pod mostem v kladenském údolí Sítná. Podle obžaloby nejprve muži po banální hádce bezdomovce několikrát udeřili do obličeje, a když skončil na zemi, kopali ho do různých částí těla a opakovaně mu dupali na hrudník. Bezdomovec na místě zemřel na polytrauma – útočníci mu rozlámali lebku, způsobili mu pohmoždění a otok mozku či zlomeniny žeber.

Vadil mu prý hluk

Řehák ani Zajac u soudu nevypovídali. V přípravném řízení však shodně uvedli, že daný den už od rána popíjeli víno. V noci prý přišli pod most, kde Dědek spal. Později podle nich dorazil Brejcha, společně pak prý sledovali film na mobilním telefonu.

Hluk probudil Dědka, který začal dvojici nadávat. Podle verze obou mužů způsobil bezdomovci devastující zranění právě Brejcha, když po něm skákal a dupal.
Potom prý Řehák se Zajacem odešli pro další alkohol. Když se vrátili, zjistili, že je bezdomovec v bezvědomí, a zavolali mu záchranku. Policie následně na oblečení všech tří mužů zajistila stopy bezdomovcovy krve. Jak se tam dostala, však muži vysvětlit nedokázali.

Šestadvacetiletý Brejcha vypovídal až u soudu. Uvedl, že pod most dorazil, až když napadený bezdomovec ležel v krvi na zemi a už se nehýbal.

Podle státního zástupce Zbyňka Vondry se na vraždě podíleli všichni tři muži. „Věrohodnost jejich výpovědí je dána tím, v jakém postavení se nacházejí a co je jim kladeno za vinu,“ uvedl ve své závěrečné řeči. Celý útok byl podle něj mimořádně bezohledný a surový.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků