Hlavní obsah
Ilustrační fotografie Foto: Pavel Jaňurek

Za utýrání Lucinky definitivně 8,5 roku

U pražského vrchního soudu skončil po téměř deseti letech jeden z nejotřesnějších případů utýrání dítěte. Doslova přízrak české justice - smrt čtyřleté Lucie - zosobňuje Martin Ježek, tehdejší přítel Lucčiny matky, který si dnes vyslechl pravomocný verdikt 8,5 roku vězení.

Ilustrační fotografie Foto: Pavel Jaňurek
Za utýrání Lucinky definitivně 8,5 roku

Ježek se potrestání za brutální utýrání malé Lucie úspěšně vyhýbal mnoho let. Případ, který ministr spravedlnosti Pavel Rychetský označil za "otřesný příklad fungování české justice", totiž putoval roky mezi prvoinstančním a odvolacím soudem kvůli sporům o právní kvalifikaci zločinu.

Před senát pražského vrchního soudu se kauza dostala již posedmé. Soudci Ježkovi v dnešním odvolacím řízení snížili trest 12 let vězení, který mu udělila loni za ublížení na zdraví s následkem smrti nižší instance. Státní zástupce tak neuspěl, když žádal soud, aby byl Ježek potrestán za vraždu.

Proti dnešnímu rozsudku se již nelze odvolat, možný je pouze mimořádný opravný prostředek, a to dovolání k Nejvyššímu soudu.

Lucie před smrtí prožívala nelidská muka

Lucinka zemřela v noci na 13. září roku 1993. Podle soudu vypila mléko dceři Ježka a své matky Zdeny Jenšíkové, což Ježka rozzuřilo. Za trest ji bil rukou a vodítkem na psa, kopal ji a donutil vypít nápoj namíchaný z octa, alkoholu a koření. Dívku ještě hodil do vany s ledovou vodou, kde ji nutil konzumovat její výkaly. Matka dítě později vytáhla a uložila do postele, kde zemřelo. Ježek týrání silně podvyživené dívky vždy popíral.

Žena si kvůli zacházení s Lucií odpykává čtyřletý trest. Soud jí také odebral další děti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků