Hlavní obsah
Michal Nováček v soudní síni Foto: Petr Pokorný, Právo

Za smrt sedmiměsíčního dítěte dostal muž 16 let vězení

Za usmrcení sedmiměsíčního dítěte uložil v úterý českobudějovický krajský soud třiadvacetiletému Michalovi Nováčkovi trest vězení ve výši 16 let. Dítě zemřelo letos v červnu na poškození plic. Případ se stal v penzionu v Českých Velenicích na Jindřichohradecku.

Michal Nováček v soudní síni Foto: Petr Pokorný, Právo
Za smrt sedmiměsíčního dítěte dostal muž 16 let vězení

Potrestaný muž po přečtení rozsudku urážel předsedu senátu. Obhájce si ponechal lhůtu, v níž se rozmyslí, zda se proti rozsudku odvolá.

Předseda senátu Aleš Kolář informoval, že soud kvalifikoval čin jako vraždu. Muž, jenž měl dítě usmrtit, po přečtení rozsudku neovládl své emoce a začal pokřikovat na soudce.

"Kriple, kriple jeden," křičel na Koláře. Ten předtím uvedl, že české soudnictví podobný případ ještě neřešilo. "To není pravda, takový případy už byly," křičel třiadvacetiletý muž.

Soudce jej nejprve napomenul a pak ho nechal vyvést. "V takových situacích, kdy je obžalovaný ve stresu, se podobné reakce dají očekávat. Ale neznamená to, že je to chování, které bych v soudní síni toleroval," řekl soudce Kolář.

Před soudem činu litoval

Nováček v úterý u soudu před vynesením rozsudku řekl, že lituje toho, co se stalo. Za dítě nesl v nepřítomnosti matky odpovědnost. Odmítl, že by dítě úmyslně usmrtil. Přesně si nevzpomněl, zda dítě vzal z kočárku či postýlky k sobě do postele a přikryl ho, eventuálně ho v opilosti zalehl. Po činu prý byl v šoku a neví, co vypovídal a podepsal v protokolu.

Muž plačícího kojence údajně přikryl polštářem a dekami. Když dítě ani pod pokrývkou nepřestalo plakat a muž chtěl spát, údajně si na něj lehl. Soudní lékař konstatoval, že důvodem smrti dítěte nebylo udušení, ale zhmoždění plic.

Když přiběhli lidé, z baru utekl

V průběhu líčení obžalovaný před senátem vypovídal v rozporu s tím, co řekl policii v přípravném řízení. Nevzpomínal si, co se přesně tehdy v noci stalo. Uvedl, že byl opilý. V noci ho prý probudila přítelkyně jeho partnerky a křičela na něj, že udusil dítě.

Nováček uvedl, že se kojence snažil oživit masáží srdce a umělým dýcháním. Když přiběhli další lidé z baru, utekl. Ti pak podle svědků pokračovali v oživování dítěte a zavolali záchrannou službu.

Nutil partnerku k prostituci

Matka dítěte, která s mužem nějakou dobu na různých místech žila, u soudu uvedla, že ji nutil k prostituci. Často pil a peníze utrácel v hracích automatech. Když vydělávala, o dítě se staral.

Před neštěstím partnerovi oznámila, že s prostitucí končí a odstěhuje se k otci. Rozejít se s ním ale nechtěla. Přijal to prý klidně. V noci na 13. června ji prý nechtěl pustit do pokoje penzionu, dokud nevydělá peníze.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků