Hlavní obsah
Soud rozhodl bez konání hlavního líčení. Foto: Profimedia.cz

Za předražování zakázek dostali exšéfové Zařízení služeb vnitra podmínky

Někdejší ředitel pražské cizinecké policie a bývalý šéf Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra (ZS MV) Milan Kocík dostal podmínečný trest kvůli několika předraženým zakázkám z doby, kdy šéfoval této příspěvkové organizaci. Podobně byl potrestán i jeho bývalý zástupce Milan Pešek.

Soud rozhodl bez konání hlavního líčení. Foto: Profimedia.cz
Za předražování zakázek dostali exšéfové Zařízení služeb vnitra podmínky

Podle informací Práva z Obvodního soudu pro Prahu 10 soudce tzv. trestním příkazem, tedy bez konání hlavního líčení, uložil Kocíkovi 21. září za porušování povinnosti při správě cizího majetku z nedbalosti čtyřměsíční podmínku s dvouletou zkušební dobou. Pešek pak dostal nižší podmínečný trest – dva měsíce s ročním odkladem.

Jejich odsouzení sice zatím není pravomocné, ale zřejmě se tak v nejbližších dnech stane. U Kocíka a Peška se s největší pravděpodobností nedá očekávat, že by proti shovívavému verdiktu podali tzv. odpor, což by v praxi znamenalo nařízení procesu. Kocíkovi totiž hrozilo až tříleté vězení a Peškovi šest měsíců, zákaz činnosti anebo peněžitá pokuta.

Také dozorový státní zástupce z Prahy 10 Marek Bodlák včera uvedl, že s rozsudkem souhlasí a odpor v zákonné lhůtě nepodal.

„S tresty jsem v zásadě spokojen, viděl jsem to na podmínku a v zásadě je víceméně jedno, jestli dostanou tři měsíce nebo šest, důležité bylo, že trest padl. Proto nebyl důvod pro podání odporu,“ řekl Právu.

Podle detektivů z protikorupční policie, kteří případ několik měsíců vyšetřovali, se měl Kocík coby nejvyšší manažer Zařízení služeb ministerstva vnitra dopustit předražení celkem čtyř veřejných zakázek o téměř sedm miliónů korun, Peškovi kladli za vinu dvě nadhodnocené zakázky na rekonstrukci rekreačních zařízení o téměř čtyři milióny.

Předražení o milióny

Policisté začali věc vyšetřovat na základě trestního oznámení z loňského září, které podal tehdejší šéf ZS MV Tomáš Homola. Ten vycházel z výsledků forenz-
ního auditu, který v organizaci provedla na přelomu let 2010 a 2011 firma Ernst&Young.

Sám Kocík dva dny nebral telefon, ale už dříve částečně připustil svůj podíl viny na nesrovnalostech uvnitř Zařízení služeb MV.

„Problémy mě provázejí, co jsem odešel, musí se to řešit a doufám, že to nějak zvládneme. Jde o porušení povinnosti při správě cizího majetku, to není žádné rozkrádání. Je pravda, že ředitelem jsem byl a nějakou odpovědnost jsem z této pozice samozřejmě měl,“ řekl Právu letos v dubnu Kocík.

Ten po zveřejnění případu skončil v pozici vedoucího hotelu Vltava u Orlické přehrady patřícímu ZS MV a nyní je podle současného ředitele organizace Jana Wagnera pouze řadovým zaměstnancem.

Šéf ZS MV zatím odmítl Právu sdělit, co s Kocíkem bude dál a zda v organizaci i po odsouzení zůstane.

„Až řízení skončí pravomocně, tak se tím samozřejmě budu zabývat a přistoupím k nějakým opatřením, ale to je teď předčasné,“ podotkl Wagner.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků