Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Vyděrač tvrdil, že patří k Islámskému státu, a hrozil výbuchy v Ostravě

Policisté dopadli 51letého muže, který v neděli anonymně hrozil teroristickými útoky v obchodních domech v Ostravě a okolí. Podezřelý se vydával za zástupce teroristické organizace Islámský stát a žádal milion dolarů, v opačném případě hrozil odpálením náloží.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Vyděrač tvrdil, že patří k Islámskému státu, a hrozil výbuchy v Ostravě

Soud ve středu uvalil na muže vazbu, v případě prokázání viny mu hrozí 3 až 12 let vězení.

Na opatřeních kvůli anonymní hrozbě pracovala asi stovka policistů z různých útvarů, uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.

„Přijatá opatření se dotkla téměř dvacítky obchodů v rámci celého Moravskoslezského kraje. Několik stovek osob muselo být evakuováno a občané neměli možnost vstupu do příslušných obchodů, popřípadě do celých objektů, ve kterých se tyto prodejny nacházely. Policisté střežili i okolí, například přilehlá parkoviště,“ sdělil Ibehej.

Podezřelého muže policie zadržela jen krátkou dobu po telefonátech, ve kterých se představoval jako příslušník Islámského státu. Byl v podnapilém stavu, nadýchal jedno promile alkoholu.

Policie případ nejdřív vyšetřovala jako šíření poplašné zprávy, pak byl skutek překvalifikován na vyhrožování terorismem. Celou věc si následně převzala NCOZ.

Jak stojí v textu obvinění, muž hrozil bombovým útokem vůči několika prodejnám jednoho obchodního řetězce na Ostravsku. Žádal předání milionu dolarů v hotovosti a také konkrétního typu letadla, kterým by mohl zmizet.

„Státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci navrhl vzetí obviněného do vazby, Okresní soud v Ostravě tento návrh akceptoval a muže vzal dnes do vazby,“ dodal Ibehej.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků