Hlavní obsah
Bývalý náměstek ministra práce Vladimír Šiška (vpravo) a někdejší ředitel odboru informatiky Milan Hojer (vlevo) u soudu Foto: Jan Handrejch, Právo

Vrchní soud zrušil sedmiletý trest pro exnáměstka Šišku

Vrchní soud v Praze ve čtvrtek zrušil trest pro bývalého náměstka ministerstva práce Vladimíra Šišku a exředitele odboru informatiky Milana Hojera a případ vrátil k městskému soudu. Ten poslal loni v dubnu Šišku za zneužití pravomoci a za vydírání firmy OKsystem na sedm let do vězení, Hojer dostal o rok méně. Vrchní soud už případ vrátil podruhé.

Bývalý náměstek ministra práce Vladimír Šiška (vpravo) a někdejší ředitel odboru informatiky Milan Hojer (vlevo) u soudu Foto: Jan Handrejch, Právo
Vrchní soud zrušil sedmiletý trest pro exnáměstka Šišku

Odvolací soud se sice přiklání k tomu, že k vydírání zřejmě skutečně došlo, jeho společenská škodlivost však podle něj byla nižší, než naznačovaly původně uložené tresty.

"Existují různé mechanismy trestného činu vydírání. Vrchní soud se seznámil s odposlechy a může bez uzardění konstatovat, že 90 procent těch hovorů se opravdu týká technických otázek. To je podstatná věc s ohledem na společenskou škodlivost," konstatoval předseda senátu Viktor Mach. Podle něj by byla situace jiná, kdyby obžalovaní vyvolali několik schůzek přímo za účelem vydírání.

"Jsem rozhodně rád, mám pocit, že soudci četli jednak to, co je v materiálech, jednak to, co jsme jim napsali," řekl novinářům při odchodu ze soudní síně Šiška, kvůli jehož trestnímu stíhání skončil v roce 2012 ve funkci ministr Jaromír Drábek (TOP 09). Šiška i Hojer vinu odmítají.

Domluva bez výběrového řízení

Případ se týká softwarové společnosti OKsystem, která pro ministerstvo dlouhodobě zajišťovala čtyři rozsáhlé informační systémy. Úřad se ale v roce 2011 domluvil s jiným dodavatelem, společností Fujitsu Technology Solutions, a to bez výběrového řízení.

OKsystem v tom viděl rozpor se zákonem o veřejných zakázkách, a proto se obrátil na antimonopolní úřad. Šiška a exředitel odboru informatiky Milan Hojer údajně po jednateli firmy žádali stažení stížnosti, za což měl OKsystem získat zakázku za nejméně 100 miliónů korun. V opačném případě by prý firma zakázku nedostala.

Šiška s Hojerem vinu odmítají. Jejich obhájci argumentují mimo jiné tím, že OKsystém si na ministerstvu vytvořil monopolní pozici a nové vedení úřadu mělo za úkol snížit náklady.

Exnáměstek je obžalován ještě v dalších dvou kauzách: jedna se týká údajně zmanipulovaných IT zakázek na provoz systému výplaty sociálních dávek, druhá údajného pokusu přidělit miliardovou zakázku na kontrolu dávek firmě IBM.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků