Hlavní obsah

Vojáci objevili látku na hubení lesního plevele

Výpary směsi na hubení lesního plevele se nadýchalo osm vojáků, kteří pak strávili noc ze středy na čtvrtek na jednotce intenzivní péče havlíčkobrodské nemocnice. K události došlo ve středu odpoledne při pyrotechnické sanaci bývalého vojenského prostoru v Bílku u Chotěboře, když během prací našel jeden z vojáků bednu se sedmi kameninovými láhvemi s neznámou tekutinou.

Vojáci objevili látku na hubení lesního plevele

Složení látky odhalila čtvrteční analýza v laboratoři hasičského záchranného sboru. „V láhvích byla směs tetralinu a herbicidu Velpar, která se kdysi používala k hubení lesního plevele,“ informovala ve čtvrtek dopoledne Jana Růžičková z tiskového oddělení generálního štábu Armády České republiky.

„Nejedná se o žádnou otravnou látku, ale vzhledem k tomu, že jsme po jejím nálezu neznali její složení, zajistili jsme hospitalizaci pro osm vojáků, kteří s látkou přišli do styku,“ dodala.

Vojenští chemici z Liberce pak prověřili okolí nálezu, uskutečnili rozbor vzorků a potvrdili, že terén zamořený není. „Specialisté zjistili, že se nejedná o látku škodlivou, která by vyžadovala speciální asanaci či dekontaminaci,“ doplnila závěry zjištění z vojenského prostoru u Bílku Růžičková.

Vojáci byli hospitalizováni v nemocnici do čtvrtka, kdy byli propuštěni bez zdravotních problémů. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků