Hlavní obsah
Obžalovaní Petr Nikoluk a Jan Dufek před zahájením hlavního líčení. Foto: Karel Otcovský, Právo

Videonahrávka usvědčuje dvojici z hajlování

Případ dvou mužů obžalovaných z podpory a propagace nacismu začal v úterý projednávat teplický okresní soud. Pětadvacetiletý Jan Dufek a o rok mladší Petr Nikoluk se před zhruba pěti lety nechali natáčet při hajlování v restauraci Kobra v Duchcově u Teplic. Oběma mužům hrozí až pětileté vězení.

Obžalovaní Petr Nikoluk a Jan Dufek před zahájením hlavního líčení. Foto: Karel Otcovský, Právo
Videonahrávka usvědčuje dvojici z hajlování

Na záběrech, které byly umístěny na internetu, obžalovaní vykřikují nacistická hesla a zvedají pravici. V pozadí je vyvěšená vlajka nacistického Německa. Obžalovaní odmítli před soudem vypovídat. V přípravném řízení na policii do protokolu uvedli, že byli natolik zmoženi alkoholem, že si z oslavy narozenin, během které byla videonahrávka zaznamenána, vůbec nic nepamatují.

Soudce Miroslav Čapek nechal nejprve v zaplněné soudní síni přehrát usvědčující nahrávku a poté vyslechl několik svědků. Z jejich výpovědí se příliš nedozvěděl. Kvůli množství vypitého alkoholu si prý toho moc nepamatují.

Oba obžalovaní údajně nesympatizují s neonacisty. Fotografie ze srazů extrémistů přitom svědčí o opaku. Zejména Dufek se zdá být v tomto směru aktivní. Navíc má na svém těle vytetován obraz Adolfa Hitlera a orlici s hákovým křížem, přestože u soudu tvrdil, že se jedná o obrázek německého vojáka a orla s roztaženými křídly.

Usvědčující nahrávka se záběry hajlování.

Foto: Karel Otcovský, Právo

Hlavní líčení bylo odročeno na 26. května, kdy soudce vyslechne znalce na extremismus. Za týden bude Čapek za podobné činy soudit dalších devět lidí, kteří své sympatie k fašismu a jeho propagaci údajně projevovali v březnu 2004 v teplické restauraci Slavie.

Skupinové foto z akce se zdviženými pravicemi bylo také vystaveno na internetu. Někteří z obžalovaných byli v té době vojáky z povolání, sloužili v žatecké posádce armády.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků