Hlavní obsah
Drtivá většina žadatelů o státní příspěvek na cestu domů a letenku jsou Mongolci Foto: Patrik Biskup, Právo

VIDEO: Cizinci vzali služebny útokem, chtějí příspěvek na cestu domů

Pět set euro a letenka, které stát slibuje přispět zahraničním dělníkům z třetích zemí k jejich dobrovolnému návratu do vlasti, zabralo. První den, kdy mohou cizinci žádat o příspěvek na dobrovolný návrat domů, jich například na oddělení cizinecké policie v Plzni přišly stovky.

Drtivá většina žadatelů o státní příspěvek na cestu domů a letenku jsou Mongolci Foto: Patrik Biskup, Právo
VIDEO: Cizinci vzali služebny útokem, chtějí příspěvek na cestu domů

"Během prvních třech hodin jsme nabrali dvaapadesát žádostí,“ řekla mluvčí západočeské policie Ilona Vaníčková. Drtivá většina jsou Mongolci. "Při vyplňovaní formuláře mají k dispozici tlumočníka. Vyřízení jedné žádosti trvá asi dvacet minut. Vyčlenili jsme k tomu čtyři policisty, kteří se budou věnovat pouze této agendě,“ upřesnila Vaníčková.

Vyřizování žádostí probíhá podle pořadníku. "Cizinec si vyzvedne číslo a podle něho přijde na řadu,“ dodala Vaníčková.

Jedním ze žadatelů byl i čtyřiadvacetiletý Mukhlai z Mongolska. "Přišel jsem o práci v Panasonicu. Doma mám nemocnou matku a potřebuji jet za ní,“ řekl Právu. V Česku pracoval rok.

Cizince na možnost pomoci upozorňuje charita

"Za cestu do Evropy jsem zaplatil zprostředkovatelské agentuře 800 euro. K tomu ještě letenka. Tolik jsem si tady ani nevydělal. Proto jsem rád, že mohu využít této finanční pomoci a děkuji za ni,“ pokračoval mladík.

Podle vedoucí poradny plzeňské diecézní charity Heleny Duchkové řada cizinců, kteří se ocitli bez práce a prostředků, o finančním příspěvku na dobrovolný návrat domů neví. "Dozvěděli se to od nás až když k nám přišli žádat o pomoc. Proto jezdíme na ubytovny a snažíme se je o tom informovat,“ upřesnila Duchková. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků