Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Celní správa

V polích na Břeclavsku zastavili celníci dva promrzlé běžence

Hlídka jihomoravských celníků zajistila v polích u Lanžhota na Břeclavsku další dva běžence, tentokrát Alžířana a Syřana. V tiskové zprávě to v pondělí uvedla mluvčí jihomoravské Celní správy Lada Temňáková. Před týdnem na stejném místě hlídka zajistila čtyři běžence.

Ilustrační foto Foto: Celní správa
V polích na Břeclavsku zastavili celníci dva promrzlé běžence

Na dva nové běžence narazila hlídka v sobotu nad ránem, kdy celníci procházeli parkoviště u dálnice D2 nedaleko státní hranice se Slovenskem a kontrolovali řidiče a jejich doklady.

„Jeden z celníků si všiml dvojice mužů přicházející od 'zelené hranice' se Slovenskem. Vzhledem k podezření, že by se mohlo jednat o nelegální běžence, rozhodli se celníci ověřit jejich totožnost," uvedla mluvčí.

Domluva s muži byla podle ní velmi složitá, poněvadž pouze jeden z nich se dokázal částečně domluvit anglicky. Muži byli promrzlí, a tak je celníci odvezli na služebnu a nabídli jim horký čaj.

„Postupně se podařilo zjistit, že se jedná o Alžířana a Syřana. Alžířan neměl u sebe žádné doklady a Syřan měl evidenční kartu imigračního tábora v Srbsku,” uvedla mluvčí. Oba muže si pak podle ní převzala policie.

Čtveřici běženců hlídka celníků zajistila na stejném místě i před týdnem. Tehdy šlo o čtyři mladé cizince bez jakýchkoli dokladů. Jediné, co jim bylo rozumět, byl dotaz „Germany?”, uvedla tehdy mluvčí. Zřejmě šlo o Afghánce. I tehdy si je převzala policie.

Zachycených lidí, kteří do země vstoupili nelegálně, na jihu Moravy loni oproti roku 2018 mírně přibylo. Policisté v Jihomoravském kraji loni zajistili 568 těchto lidí, o rok dříve jich bylo 359. Mírně se zvýšila i takzvaná tranzitní migrace, kdy ČR není cílem těchto lidí – loni policie takto zajistila 69 lidí z celkového počtu, o rok dříve 30.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků