Hlavní obsah
Záchrana horolezce v Jeseníkách Foto: Horská služba

V Jeseníkách se ze skály zřítil horolezec, utrpěl těžké zranění zad

Pětapadesátiletý horolezec spadl v sobotu po poledni ze skály v oblasti Rabštejna a po pádu z cca šesti metrů si přivodil těžké zranění v oblasti zad. Přiletět pro něj musel vrtulník.

Záchrana horolezce v Jeseníkách Foto: Horská služba
V Jeseníkách se ze skály zřítil horolezec, utrpěl těžké zranění zad

Horskou službu (HS) zavolali jeho kamarádi a záchranář z okrsku Skřítek byl s potřebnou technikou na místě velice rychle i přesto, že se jedná o nepřístupný terén.

„Zjistil jsem, že pán dopadl na záda a stěžuje si na silné bolesti. Dalo se předpokládat, že kromě žeber si mohl zranit i páteř. Spolu s dalšími lezci, náhodnými kolemjdoucími a kolegou z šumavské horské služby na dovolené jsme ho proto šetrně zafixovali do vakuové matrace,“ uvedl zasahující člen Horské služby Jeseníky Jan Sázel.

Tým zachránců pak čekal transport přes těžký terén ke čtyřkolce. „Museli jsme ho nést na nosítkách a já děkuji všem, kdo nám pomohli. Už cestou se k nám připojil lékař záchranné služby a podal pacientovi tišící léky. Na nosítkách jsme jej nakonec přenesli až k sanitce a čekajícímu vrtulníku. Ten pak muže převezl k dalšímu ošetření do nemocnice,“ konstatoval záchranář.

Především letní prázdninová sezóna láká do Jeseníků kromě cyklistů a turistů i velké množství horolezců. „Krásná místa na lezení ovšem někdy zlákají i méně zkušené. Kromě toho také řada lezců bohužel riskuje, přeceňuje schopnosti a nedbá na správné techniky či bezpečnostní opatření. Apeluji proto na všechny milovníky skal, aby se řídili všemi doporučeními pro bezpečné lezení,“ důrazně varoval náčelník jesenické HS Vítězslav Kaller.

Záchrana horolezce v Jeseníkách

Foto: Horská služba

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků