Hlavní obsah
Zdeněk Chadima jde k soudu Foto: Novinky

V chatce se pokusil upálit exmanželku s partnerem, dostal 10 let vězení

Zdeněk Chadima si odpyká deset let vězení za to, že se loni v chatové osadě u středočeských Nučic pokusil upálit bývalou manželku a jejího nového partnera. Trest mu v úterý pravomocně potvrdil pražský vrchní soud, který zamítl mužovo odvolání. Soud zároveň nevyhověl odvolání napadené dvojice, která pro dvaašedesátiletého Chadimu požadovala přísnější potrestání.

Zdeněk Chadima jde k soudu Foto: Novinky
V chatce se pokusil upálit exmanželku s partnerem, dostal 10 let vězení

Za pokus o vraždu na více lidech Chadimovi hrozilo 15 až 20 let vězení nebo i výjimečný trest, soudy mu však nakonec uložily trest pod zákonnou sazbou.

Incident se stal večer 20. března 2017 v osadě v Hlubokém. Chadima, který byl pod vlivem alkoholu, dorazil k chatce manželčina nového partnera s kanystrem benzinu, s krabičkou zápalek a s nožem a dlátem v kapse. Se ženou se dostal do konfliktu u vchodu, kde se ji hořlavinou pokusil polít. Exmanželce se podařilo zavřít mu před nosem, a proto Chadima zapálil alespoň dveře.

Nechtěl jsem to udělat. Nešel jsem tam s úmyslem zabíjet.
obžalovaný

Když si žena všimla ohně, zavolala svého přítele, který byl v jiné místnosti. Ten chtěl vylézt oknem, pod ním už ale čekal Chadima a se slovy "já vás zapálím" muže také zkusil polít benzinem. Ani to se mu však nepovedlo. Podpálil tedy okno, čímž dvojici znemožnil dostat se z hořící stavby.

Zadržel ho partner

Následně Chadima přešel k vedlejší chatce, která patřila jeho bývalé ženě, a tu také zapálil. Nový ženin partner ho pak venku povalil na zem, kde ho držel až do příjezdu policie.

Chadima se nejprve přiznal, že už od rozvodu chtěl zabít nejprve manželku, a poté i sebe. V hlavním líčení však změnil výpověď a tvrdil, že ženu plánoval jen postrašit. Benzin si prý koupil do motorové pily kvůli kácení stromů a nůž a dláto si s sebou nevzal kvůli vraždě, ale aby exmanželce propíchal pneumatiky u auta. "Nechtěl jsem to udělat. Nešel jsem tam s úmyslem zabíjet, chtěl jsem je jenom trochu poškodit," řekl v úterý odvolacímu senátu.

Předseda senátu Martin Zelenka však podotkl, že Chadimova současná obhajoba jde zcela proti jeho původní výpovědi z vazebního zasedání. "Tehdy jednoznačně uváděl, že chtěl udělat to, zač je stíhán, a že mu nějak přeskočilo v hlavě," připomněl.

Podle rozsudku musí Chadima zaplatit pojišťovně a zasahujícím hasičům celkem 320 000 korun. Žádost napadené dvojice o Chadimovo přísnější potrestání vrchní soud zamítl jako odvolání podané neoprávněnými osobami. Vyšší trest by totiž pro obžalovaného mohl požadovat pouze státní zástupce, který to v Chadimově případě neučinil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků