Hlavní obsah

Úvěry pro H-Systém schvaloval Smetkův kolega

Někdejší člen úvěrového výboru pobočky Komerční banky Praha - centrum, který schválil i poskytnutí "velmi rizikového" sedmdesátimiliónového úvěru pro H-Systém, Vladimír Gulla, se následně stal akcionářem a členem představenstva jedné ze společností v jejímž čele stál šéf zkrachovalého projektu Petr Smetka.

Úvěry pro H-Systém schvaloval Smetkův kolega

Gulla to ve středu uvedl před pražským městským soudem, který se kauzou zabývá již od září loňského roku. "Není vám to zvláštní, že nejprve schválíte velmi rizikový úvěr a poté s těmi samými lidmi vstoupíte do jedné společnosti?" zjišťoval soudce Kamil Kydalka. "Je to shoda okolností a není na tom nic zvláštního," uvedl k tomu Gulla.

Bankéři, který následně v pobočce KB zastával pozici náměstka ředitele a v současné době je na stejné pozici První městské banky, Smetka nabídl pozici ve vznikající společnosti 1. národní, která neúspěšně usilovala o bankovní licenci.

Smetka získal úvěry 800 miliónů

"Projevil jsem zájem a do společnosti jsem vložil tři sta tisíc korun, za to jsem dostal od Petra Smetky tři akcie," řekl s tím, že následně je prodal obžalovanému nazpátek poté, co byl v KB povýšen. Gulla společně s dalšími členy pobočky KB schvaloval i další mnohamiliónové úvěry pro společnosti spjaté s H-Systémem. Jak vyplynulo z dnešního jednání, nezřídka o tom bankéři rozhodovali v řádu několika dní.

V letech 1993 až 1994 získal Smetka od pobočky KB pro své společnosti úvěry přesahující 800 miliónů korun. Firmy úvěry nesplácely, postupně fúzovaly a jejich závazky převzal H-Systém. Jeho dluh vůči KB vzrostl na 1,3 miliardy korun. Policie zkoumá, zda se vedení pobočky při poskytování úvěrů nedopustilo podvodu.

Proces se potáhne do roku 2004

Smetka je podle obžaloby hlavním viníkem krachu H-Systému, v němž 1200 lidí přišlo 1,2 miliardy korun. Žalobce jej viní z toho, že bez vědomí klientů přeléval jejich peníze mezi svými firmami, v jejichž čele stáli další obžalovaní. V podstatě dennodenní proces s šesti obžalovanými se podle informací soudce Kydalky potáhne zřejmě až do roku 2004. Podle dosavadního plánu mají do března vypovídat svědci, mezi jinými i dřívější generální ředitel Komerční banky (KB) a někdejší senátor ODS Richard Salzmann a šéf poradců bývalého premiéra Miloše Zemana Miroslav Šlouf.

Kydalka poté proces přeruší a bude řešit samostatnou kauzu Smetky, který čelí obžalobě z asi sedmnáctimiliónového podvodu v souvislosti s dřívější koupí pražského hotelu Kriváň. Následně bude proces pokračovat výslechem poškozených.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků