Hlavní obsah

ÚS: podnikatel Kellovský byl nezákonně ve vazbě

Ústavní soud (US) ve středu rozhodl, že justiční orgány nezákonně prodloužily vazbu podnikatele Petra Kellovského. Podnikatel tak ve spolupráci s advokátem Jiřím Novákem uspěl, když tvrdil, že ostravské soudní instituce jednaly protiprávně.

ÚS: podnikatel Kellovský byl nezákonně ve vazbě

O prodloužení vazby rozhodlo ostravské krajské státní zastupitelství a stížnost obhajoby pak zamítl krajský soud. "Ústavní soud shledal porušení základního práva stěžovatele, když krajský soud zamítl stížnost na prodloužení vazby v neveřejném jednání bez slyšení stěžovatele," odůvodnila verdikt ÚS soudkyně Ivana Janů.

Obhajoba se nyní bude snažit zpochybnit i nutnost složení pětimilionové kauce. "Kauce nemůže stát na protizákonném rozhodnutí," řekl ve středu Kellovského obhájce Novák. Cílem obhajoby bude získat peníze zpět. Kellovský bude nadále na svobodě.

Kellovský je podezřelý v kauze padělaných šeků

Kellovského případ řeší Krajský soud v Ostravě, jednání ale loni v září odročil na neurčito. Čeká totiž na další posudky a expertízy. Další jednání by se mělo uskutečnit v březnu.

Podnikatel patří do skupiny osmi mužů, kteří jsou podezřelí z přípravy podvodu s falešnými šeky neexistující americké banky v hodnotě 850 miliónů korun. Šeky chtěla skupina zpeněžit pod cenou ve švýcarské bance. Kellovský od začátku tvrdí, že je nevinen. Nemohl prý poznat, že jde o padělky.

Padělky podle policie pocházejí z oblasti bývalé Jugoslávie, kde je vytiskla tamní zločinecká organizace. Postupně je pak šířila po Evropě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků