Hlavní obsah

Uprchlý vrah Roztočil dopaden v Německu

V německém Stuttgartu byl v sobotu dopaden vrah Rostislav Roztočil, který uprchl z borské věznice. Informaci potvrdila mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Blanka Kosinová. Osmapadesátiletý Roztočil byl na útěku pátým dnem. Devětadvacetiletý Roman Čabrada stále policii uniká.

Uprchlý vrah Roztočil dopaden v Německu

Kosinová uvedla, že německá policie zadržela Roztočila v 18:30 na základě informací ÚOOZ a pátrací skupiny policejního prezidia. Na případu spolupracovaly plzeňské policejní ředitelství a útvar rychlého nasazení. "Měli jsme zmapovanou jeho trasu, byl pod kontrolou," řekla. Při pátrání byly podle Kosinové využity odposlechy.

Po vrahovi Romanu Čabradovi, s nímž Roztočil z vězení uprchl, policie nadále pátrá, dodala mluvčí.

Odsouzení vrazi uprchli z plzeňské věznice ukryti v bedně v nákladním voze. Západočeská policie v sobotu definitivně potvrdila informaci Práva, že směřovali z Plzně do Německa. I když byl plán útěku velmi pečlivě připraven, nastala neočekávaná změna a náklad byl vyložen v meziskladu. Poté muži podle policie zřejmě zpanikařili a vylezli z bedny ven. [celá zpráva]

Ještě v sobotu odpoledne Spolek na podporu nezávislé justice Šalamoun tvrdil, že Roztočil se v Německu v pondělí sám přihlásí německým úřadům.

"V pondělí se přihlásí na státním zastupitelství v Německu," řekl v sobotu Zdeněk Jemelík ze spolku Šalamoun rádiu Impuls. Podle Jemelíka Roztočila již nedoprovázel Roman Čabrada, který s ním z plzeňské věznice v úterý uprchl.

Sestra požádala Klause o milost

Stránka http://www.spoleksalamoun.cz/ uvedla, že Roztočil v sobotu napsal žádost o pokračování jednání o obnově případu bez přítomnosti své osoby. Visí tam údajná kopie ručně psané žádosti z německého Beitigheimu. Podle spolku Šalamoun Roztočilova sestra požádala o milost pro svého bratra prezidenta Václava Klause.

Jemelík uvedl, že Roztočil uprchl na protest proti postupu úřadů. Nesouhlasí totiž s rozsudkem československého soudu v roce 1985 za vraždu. Roztočilova sestra tvrdí, že má důkazy o nevině svého bratra, který požaduje obnovení procesu a možnost svobodně u něj svědčit.

Jednání o obnově procesu bylo u Krajského soudu v Praze plánováno na 1. prosince. Roztočil také ve své kauze podal stížnost pro porušení zákona.

Chronologie událostí kolem útěku
 • 8. listopadu - Z plzeňské věznice Bory utekli vězni Rostislav Roztočil a Roman Čabrada, oba odsouzení za vraždu. Uprchli ukryti v bedně v nákladním voze.
 • Ředitel Vězeňské služby Luděk Kula odvolal ředitele plzeňské věznice Bory Jaroslava Zemana; potrestáni mají být i další zaměstnanci věznice, jeden dozorce je postaven mimo službu.
 • Ministr dopravy Milan Šimonovský řekl, že za útěk trestanců nepřímo zodpovídá i ministr spravedlnosti Pavel Němec. Němec to označil za úlet, který lze omluvit jen nedostatkem informací.
 • 9. listopadu - Spolku na podporu nezávislé justice Šalamoun se ozvala z Německa Roztočilova sestra, která oznámila, že je její bratr mimo území ČR a že ji kontaktoval.
 • Ministr spravedlnosti Němec oznámil, že kvůli útěku předčasně ukončí svou dovolenou v zahraničí.
 • Policie požádala příslušné soudy o vydání mezinárodního zatykače a evropského zatýkacího rozkazu na uprchlé vězně.
 • 10. listopadu - Vedení věznice oznámilo, že dozorci jsou mimo podezření, že pomáhali při útěku trestanců.
 • Stovka policistů bez úspěchu pátrala po uprchlících v rozsáhlé chatové oblasti mezi Pomezím nad Ohří a Bučinou.
 • 11. listopadu - Kriminalisté zveřejnili, že Čabrada byl při útěku ozbrojen sekáčkem na maso a může mít i střelnou zbraň.
 • 12. listopadu - Policie potvrdila, že uprchlí vězni směřovali do Německa.
 • Spolek Šalamoun oznámil, že Roztočil je v Německu a v pondělí se sám přihlásí tamním úřadům.
 • Německá policie zadržela Roztočila.
Zdroj: ČTK
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků