Hlavní obsah
Tomáš Kožarik u Vrchního soudu v Olomouci Foto: Petr Marek, Právo

Týral a znásilňoval svou mladistvou příbuznou, soud mu potvrdil 11 let

Na jedenáct let do věznice se zvýšenou ostrahou poslal ve středu Vrchní soud (VS) v Olomouci Tomáše Kožarika (34) za znásilnění a týrání dcery jeho příbuzných, vydírání a nebezpečné vyhrožování. Potvrdil tak verdikt Krajského soudu (KS) v Ostravě z loňského 10. října, proti kterému se odvolali obžalovaný i státní zástupce.

Tomáš Kožarik u Vrchního soudu v Olomouci Foto: Petr Marek, Právo
Týral a znásilňoval svou mladistvou příbuznou, soud mu potvrdil 11 let

Kožarik od poloviny srpna 2007 do září 2011 vyjma kratších období, kdy byl buď pracovně mimo region, případně ve výkonu trestu odnětí svobody, v bytě v Havířově, kde bydlel se svými příbuznými a jejich dětmi, zneužil svého dominantního chování v této rodině.

Opakovaně nutil k pohlavním stykům nejstarší dceru svých příbuzných, která v tu dobu byla ve věku mladistvé, a to přes její odpor i obranu. Současně jí vyhrožoval, že pokud se mu opakovaně nepodvolí, zlikviduje ji i její rodinu. Taktéž jí vyhrožoval fyzickou likvidací i pro případ, že by se komukoliv o jejich pohlavních stycích zmínila. U poškozené se rozvinula chronická posttraumatická porucha jako součást syndromu týrané osoby, která výrazně přetrvává do nynější doby.

Dále v září 2011 v Havířově vyhrožoval telefonicky a prostřednictvím SMS zpráv poškozené dceři příbuzných, že vyvraždí celou jejich rodinu i její kamarádky. Všichni v důsledku toho opustili svá trvalá bydliště a několik dnů se báli kvůli výhrůžkám vrátit do bytů, které užívali a ukrývali se u rodičů kamarádky.

Obžalovaný žádal zproštění 

U VS se Kožarik domáhal zproštění obžaloby, případně vrácení věci KS. Namítal, že se ničeho nedopustil, dívce nijak neublížil a nikdy s ní neměl pohlavní styk. Naopak celé její rodině prý pomáhal. Poškozená se mu podle něj mstí za to, že její rodinu již odmítl dál podporovat a oznámil jí, že se od nich odstěhuje.

VS však jeho argumenty neakceptoval. „Vina byla spolehlivě prokázána. Trest je zákonný a přiměřený," řekl Právu mluvčí VS Petr Angyalossy s tím, že soud z podnětu státního zástupce jen upřesnil právní kvalifikaci. „Přibyl tam například trestný čin ohrožování mravní výchovy mládeže. Na výši trestu toto ale nemělo vliv,“ vysvětlil mluvčí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků