Hlavní obsah
Odklízení sněhu je náročnou fyzickou činností. Foto: Novinky

Tři lidé při úklidu sněhu dostali infarkt, dva nepřežili

Záchranáři v Královéhradeckém kraji vyjížděli v úterý dopoledne hned k pěti případům náhlé srdeční zástavy. Tři lidé zkolabovali, když odklízeli sníh. Bohužel dva z nich nepřežili.

Odklízení sněhu je náročnou fyzickou činností. Foto: Novinky
Tři lidé při úklidu sněhu dostali infarkt, dva nepřežili

Zasaženi infarktem byli muž na Náchodsku a žena na Jičínsku. "Bohužel, srdeční zástavu nepřežili," uvedl mluvčí hradeckých krajských záchranářů Ivo Novák.

Zachránit se zdravotníkům podařilo staršího muže ze Dvora Králové nad Labem, který byl srdeční zástavou rovněž stižen při odklízení sněhu.

Nemocní, kteří trpí chronickým onemocněním srdce nebo jinými závažnými problémy by podle Nováka měli omezit nebo zcela vynechat fyzicky namáhavé činnosti, kterými je právě i odklízení sněhu.

Záchranářům se také podařilo obnovit spontánní srdeční činnost u ženy (41) na Trutnovsku, kterou po resuscitaci následně převezli do katetrizační laboratoře v královéhradecké Fakultní nemocnici. Ve stejné nemocnici skončil rovněž muž (70), kterého ze Dvora Králové po úspěšné resuscitaci transportoval vrtulník leteckých záchranářů.

„Operátoři ve všech případech ihned začali volajícím radit s první pomocí a zároveň vydali pokyn k výjezdu nejbližší posádky zdravotnické záchranky. Zdravotníci po příjezdu na místo navázali na laickou pomoc zahájením rozšířené resuscitace. Nemocní byli napojeni na umělou plicní ventilaci, byla jim nepřetržitě prováděna nepřímá srdeční masáž a podány potřebné léky,“ uvedl Novák.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků