Hlavní obsah
Alexej Torubarov Foto: helpaman.org

Torubarov nemá nárok na dva milióny, rozhodl soud

Ruský podnikatel Alexej Torubarov nemá nárok na dva milióny korun, kterých se domáhal od českého státu za své nezákonné vydání do Ruska. Potvrdil to ve středu pražský městský soud, který zamítl mužovo odvolání. Informovala o tom mluvčí soudu Markéta Puci.

Alexej Torubarov Foto: helpaman.org
Torubarov nemá nárok na dva milióny, rozhodl soud

Torubarov žádal v Česku o azyl, tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) však v květnu 2013 rozhodl ještě před koncem azylového řízení o podnikatelově vydání. Rusko žádalo vydání Torubarova kvůli obvinění z podvodu.

Podnikatel se ukryl v zahraničí, pátral po něm Interpol. V Česku skončil ve vazbě a putoval odtud do Ruska, odkud po půl roce znovu utekl. Později požádal o mezinárodní ochranu v Maďarsku.

Podle Torubarovova právníka má jeho klient kvůli vydání do Ruska poškozené zdraví a žije v neustálém stresu. Právnička ministerstva spravedlnosti však už dříve poukázala na to, že Česko neodpovídá za újmu, kterou muži způsobilo stíhání a vazba v Rusku.

Dostal 250 tisíc

Obvodní soud loni dospěl k názoru, že Torubarov nepředložil žádné důkazy, které by dokládaly, že mu vydáním do Ruska vznikla nemajetková újma. Muž se proti verdiktu odvolal, ve středu však neuspěl.

Ústavní soud v roce 2014 závazně určil, že ministerstvo spravedlnosti by mělo při vydávání člověka do zahraničí vždy čekat na to, jak dopadne cizincova žádost o udělení mezinárodní ochrany. Podle soudního nálezu porušilo Torubarovovo vydání mezinárodní dohody i trestní řád.

Ministerstvo muži následně přiznalo jako satisfakci 250 000 korun. Kauza rozhádala české politiky. Tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) chtěl dokonce zastavit odlet Torubarova do Ruska a nařídil personálu pražského letiště postavit před ruský letoun cisternu. Čelil kvůli tomu trestnímu oznámení, které však policie o několik měsíců později odložila.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků