Hlavní obsah
 

Tělo vypadlo z hromady hadrů, popsala žena u soudu s Dahlgrenem

Krajský soud v Brně začal v úterý projednávat čtyřnásobnou vraždu, ze které je obžalovaný Američan Kevin Dahlgren. Ten před soudem nevypovídal, soudce proto přečetl jeho výpověď na policii. Dopoledne dále vypovídali přátelé a známí obžalovaného a poškozených. Odpoledne přišli na řadu další svědci. Novinky sledovaly úterní jednání v on-line reportáži.

 
Tělo vypadlo z hromady hadrů, popsala žena u soudu s Dahlgrenem

14:20 - Soudce Zámečník pro dnešek jednání ukončil, pokračovat se bude ve středu.

14:03 - Jinou sousedku zarazilo, že osudný den bylo v domě i zahradě zavražděné rodiny absolutní ticho.

"Byla jsem zvyklá na to, že se tam hrálo a zpívalo. Teď jsem za celý den slyšela jen jeden divný skřek. Po druhé hodině odpoledne jsem zaslechla výbuch a všimla jsem si rozbitého okénka od sklepa. Volala jsem přes plot, ale nikdo neodpovídal. Na zahradě ležela propanbutanová bomba. Nebyl tam ale žádný oheň, nic," řekla sousedka.

13:49 - Další tělo našel soused. S rodinou se nijak zvlášť nekamarádil, večer za ním ale přišel další soused s tím, že v domě se zřejmě něco děje, jestli nemám baterku, že by se šli podívat.

„Otevřel jsem dveře do sklepa, tam se hodně kouřilo. Vypadalo to, že tam doutnají nějaké hadry. Byl tam dost zápach, jako když se pálí umělá hmota. Došli jsme si proto pro hrábě, že ty deky vyhrábneme a uhasíme. Začali jsme hrabat, když v tom se ukázalo tělo. Okamžitě jsme volali policii," vypověděl soused.

13:35 - Známá popsala, kterak s dalšími lidmi hledali večer své kamarády, o kterých nebylo ani slechu. „Hledali jsme na zahradě, pak byl někdo ve sklepě a tam vypadlo z hromady hader tělo. Nevěděli jsme, kdo to je, protože jsme ho viděli jen od ramen dolů. Nikdo se k němu pak nepřibližoval. Já jsem šla do domu a v jednom z pokojů jsem našla ležet mladšího syna. Byl evidentně mrtvý, z hlavy mu něco trčelo. V domě to na žádný boj nevypadalo," vybavovala si známá.

13:29 - „Kluci si na Kevina stěžovali, že jim nedává prostor, že je stále s nimi. Rodiče je uklidňovali, ať mu dají čas, že se potřebuje aklimatizovat. S jejich otcem jsem si ten den ráno psala ohledně počítače, od 7.31 se ale už neozval. Nikdy předtím takto konverzaci neukončil," vzpomínala kamarádka.

13:18 - Jako další přišla svědčit rodinná známá. S rodinou se seznámili skrze kapelu, kde členové obou rodin hráli. Svědkyně si vzpomněla, že v den Dahlgrenova příjezdu rodina uspořádala party.

13:06 - Po polední přestávce jako první vypovídá přítelkyně staršího chlapce. V noci na osudné ráno přespávala v domě a ráno před sedmou vyrazila na autobus. „Kevina jsem ráno potkala. Měl na sobě šedou mikinu s kapucí, nic zvláštního jsem na něm neviděla," řekla mladá žena.

11:13 - Vyhlášena polední přestávka do 13:00.

11:12 - Podle kamaráda musel hoch odcházet každé ráno z domu po sedmé hodině, aby stihl začátek vyučování. Dahlgren zřejmě těsně po jeho odchodu začal vraždit.

11:04 - „Ten den, kdy se to stalo, jsme byli spolu ve škole. Seděli jsme spolu v lavici. Ještě si psal s Kevinem, kdy přijede domu. Ještě jsme spolu byli na obědě a pak jsme jeli tramvají domu. Když jsem vystupoval, loučil jsem se s ním se slovy - tak zítra," prohlásil u soudu spolužák. Po příchodu ze školy měl jeho kamaráda zabít Dahlgren ranou kamenem do hlavy.

Dahlgrenovi rodiče věří, že syn je nevinný

Video: Petr Kozelka, Právo

10:58 - Jako další bude po přestávce vypovídat spolužák a kamarád jednoho ze zavražděných chlapců.

10:40 - Byla vyhlášena krátká přestávka

10:30 - Ve chvíli, kdy do domu chtěla uklízečka vstoupit, už tam podle obžaloby ležela tři mrtvá těla. „Zvláštní bylo jen to, že byl v domě klid. Na Kevinovi jsem si ničeho zvláštního nevšimla. Byl jen v kraťasech a měl zpocené čelo. Nikde neměl žádné šrámy," vzpomínala.

Podle ženy na úklid prý Američan dříve chodil na střední vojenskou školu, pak ale „vyhořel" a odjel do Evropy, aby našel sám sebe. „Tvrdil mi, že rodina je pryč z domu, ale že se odpoledne vrátí. Auta byla ale před domem," dodala uklízečka.

Krajský soud v Brně zahájil 31. května proces s Kevinem Dahlgrenem

Foto: Václav Šálek, ČTK

10:20 - Jako další vypovídá žena, která v domě uklízela. "Chodila jsem tam vždy ve středu jednou za týden. Kevina jsem viděla týden předtím, seznámili mě s ním s tím, že je u nich na návštěvě, prý se pokouší najít sám sebe," vypověděla.

Osudného dne 22. 5. 2013 přijela uklízečka jako každý jiný týden. Protože měla klíče, odemkla si a vstoupila do domu. "Začala jsem se zouvat, když v tom přišel Kevin, sešel po schodech z patra a řekl mi, že dneska uklízet nebudu. Já jsem mu řekla, že jsem s paní domluvena, ale on si stoupl mezi dveře. Tak jsem šla pryč a z auta jsem volala majitelům domu, ale nikdo to nebral," prohlásila žena.

10:10 - Známý s Dahlgrenem údajně telefonem mluvil těsně po tom, co zavraždil tři lidi a čekal na svou poslední oběť.

"Měl takový zmatený hlas a říkal mi, že se bude muset asi vrátit do Ameriky. Pak mi poslal ještě dvě SMS. Bylo to nějaké zmatené. Poděkoval mi v nich za všechno, kdybychom se prý už neviděli. Tvrdil, že zařizuje něco pro rodinu, pak zas psal, že za nimi jede do Vídně," vypověděl rodinný přítel.

Podle svědka Dahlgren odjel do Evropy na přání své rodiny, které se nelíbilo, že by měl vstoupit do armády. Prý ho poslali za oceán, aby poznal i jiný život.

Kevin Dahlgren přichází k soudu

Foto: Václav Šálek, ČTK

10:07 - "Rodinu jsem znal ještě před tím, než Kevin přijel. Hráli jsme v kapele, a proto mě poprosili, jestli bych mu nepomohl sehnat práci. Hodně jsme se vídali, asi každý druhý den. Obzvláště kluci s ním trávili hodně času – hodně se mu věnovali, vztahy vypadaly úplně v pohodě," vypověděl známý.

10:04 - Protože Dahlgren nevypovídal, přistoupil soud k výslechu znalců. První předstoupil rodinný známý, taktéž Američan.

10:00 - Vypadá to, že klíčovým důkazem budou znalecké posudky. Přestože podle dřívějšího vyjádření státního zastupitelství byl Dahlgren v době činu příčetný a věděl, co dělá, v obžalobě se mluví o paranoie. Na to by mohl Američan při své obhajobě spoléhat.

9:57 - Soudce Zámečník čte Dahlgrenovu výpověď z přípravného řízení. „Umím bojová umění, hlavně MMA. Třikrát jsem se hlásil do armády, ale ani jednou jsem nešel. Od 15 let jsem chodil k terapeutovi na přání mé matky,“ čte soudce jeho výpověď.

„V České republice jsem začal učit angličtinu na univerzitě. Chtěl jsem si vydělat nějaké peníze a koupit si byt. Chtěl jsem tu být několik let. S rodinou jsem vycházel dobře, chodili jsme spolu běhat, měli jsme dlouhé filozofické rozhovory. K tomu, za co jsem stíhán, se nechci vyjadřovat," dodal z Dahlgrenovy výpovědi soudce.

9:52 - Dahlgren se rozhodl nevypovídat.

9:50 - Obžaloba je z velké části překvapující, zatím se mělo za to, že Dahlgren vraždil své příbuzné postupně tak, jak přicházeli z práce. Nyní se však zdá, že tři členy rodiny zavraždil hned ráno a nejmladšího syna zabil teprve po jeho příchodu domů. 

9:48 - Státní zástupkyně upozornila, že Dahlgren vraždil nejprve lidi v domě, tedy svou sestřenici, jejího manžela a prvního syna. Muži zasadil nezjištěným bodným a řezným nástrojem téměř 30 ran do hlavy.

„Manželku zavraždil v ložnici, kde jí zasadil 17 ran do hlavy, hrudníku a zad. Staršího syna zavraždil v jeho pokoji 11 ranami do krku a do hlavy, mladšího potom po návratu ze školy udeřil kamenem do hlavy a pak jej keramickým nožem ubodal,“ konstatovala žalobkyně.

9:43 - Dahlgren vraždil podle obžaloby v důsledku kombinace osobnostních vlastností, paranoie a agresivity spolu se situačními faktory, zejména tlakem na jeho fungování. Nebyl schopen se z této situace vyvázat bez ztráty cti, a proto napadl postupně všechny členy rodiny jako reprezentanty frustrujícího světa.

9:38 - Státní zástupkyně Ludmila Doležalová začíná přednášet obžalobu.

9:37 - Kevina Dahlgrena přivedla do jednací síně početná eskorta zakuklených samopalníků. Soudce Michal Zámečník povolil na začátku jednání fotografům a kameramanům pořizovat záběry. Po několika sekundách vykazuje soudce kamery a fotoaparáty z jednací síně.

Rodiče Kevina Dahlgrena přicházejí k soudu.

Foto: Novinky

9:33 - Před jednáním dorazili v doprovodu Dahlgrenova advokáta Richarda Špíška i Američanovi rodiče. Při příchodu špalírem novinářů neutrousili ani slovo. Jednání bude sledovat zcela zaplněná soudní síň. O proces je mimořádný zájem nejen mezi novináři, ale i mezi veřejností. K soudu přišlo i několik sousedů a známých zavražděné rodiny.

9:30 - Soud zahájil jednání.

Dahlgren v Česku pobýval v Ivanovicích u rodiny své sestřenice a živil se jako občasný učitel angličtiny. Osudný květnový den v roce 2013 si v rodinném domě podle policie počíhal na svou sestřenici, jejího manžela a dvě děti. Postupně je podle spisu vraždil tak, jak přicházeli domů, noži a sekerou. Následně založil požár a těla našli hasiči.

BEZ KOMENTÁŘE: Místo činu v Brně-Ivanovicích na archivních záběrech

Video: Miroslav Homola, Právo

Dle závěru vyšetřovatelů si přitom počínal neobyčejně chladnokrevně. Nato odjel do Vídně a odletěl do USA, kde ho zadržela policie. Proces jeho vydání zpět do ČR trval dva roky. Spojené státy jej vydaly ke stíhání jako prvního svého občana.

Související téma:

Krajský soud v Brně zahájil 31. května proces s Kevinem Dahlgrenem

Foto: Václav Šálek, ČTK

Největším otazníkem do této chvíle zůstává motiv. Dahlgren se s vyšetřovateli nebavil, znalci však u něj vyloučili psychické onemocnění, takže činu se podle nich nedopustil v pominutí smyslů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků