Hlavní obsah
Vladimír Šiška u soudu Foto: Petr Hloušek, Právo

Svou práci jsem dělal poctivě, vypověděl stíhaný exnáměstek Šiška

Bývalý první náměstek ministerstva práce Vladimír Šiška ve čtvrtek u soudu odmítl obžalobu z toho, že chtěl nezákonně zajistit firmě IBM miliardovou zakázku na kontrolu sociálních dávek. Svou práci prý odváděl poctivě a správně. Ohledně dané veřejné zakázky prý už nastoupil do rozjetého vlaku, přičemž mu po cestě nikdo neřekl, že koleje jsou špatné. V případě prokázání viny mu hrozí až 12 let vězení.

Vladimír Šiška u soudu Foto: Petr Hloušek, Právo
Svou práci jsem dělal poctivě, vypověděl stíhaný exnáměstek Šiška

Státní zástupce Zdeněk Matula Šišku viní z pokusu o zneužití pravomoci úřední osoby a z pokusu o porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Obžaloba směřuje i na soudního znalce Vladimíra Smejkala, který pro ministerstvo vypracoval údajně nepravdivý posudek.

„Projekt byl už tehdy připravený a hotový, můj úkol byl honit lidi do práce," vypověděl u pražského městského soudu Šiška.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Nastoupil jsem do vlaku až na šestém nádraží a jel jsem tím vlakem dál po kolejích, které byly nastaveny,” prohlásil. „A v tom vlaku už sedělo IBM?” zeptal se ho Matula. „Tak jsem to pochopil,” odvětil Šiška. Zdůraznil, že rozhodoval na základě podkladů, které mu dávali podřízení. „Souhlasil jsem s navrhovaným řešením, které bylo plně v kompetenci ředitele odboru,” dodal.

Prý jediný dodavatel

Šiška zahájil k 21. říjnu 2011 řízení o zadání nadlimitní veřejné zakázky „Zlepšení adresnosti a účelovosti vyplácení dávek”, a to formou jednacího řízení bez uveřejnění. K účasti vyzval jediného dodavatele – firmu IBM. Podle obžaloby si počínal v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách, protože IBM nebyla jediným dodavatelem, který mohl tuto zakázku splnit.

Ministerstvem vyžádaný posudek advokátní kanceláře přitom upozorňoval na to, že pro jednací řízení bez uveřejnění nejsou splněny podmínky.

„Snažil se docílit, aby ministerstvu bylo dodáno pouze řešení vyvinuté IBM, protože s realizací zakázky jiným dodavatelem vůbec nepočítal,” uvedl žalobce.

Tendr zrušil v listopadu 2012 antimonopolní úřad poté, co si na postup ministerstva stěžoval jiný potenciální dodavatel, softwarová společnost SAS Institute.

Šiška čelí v souvislosti se svou činností na ministerstvu i dalším trestním stíháním. Nepravomocně dostal sedmiletý trest vězení za vydírání a zneužití pravomoci při veřejné zakázce. Obviněn je také v kauze údajně zmanipulovaných IT zakázek na provoz systému výplaty sociálních dávek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků