Hlavní obsah

Svědek v kauze Barková: policie si vymyslela mou výpověď

Někteří svědci v kauze Libuše Barkové, obžalované z osmimiliónového pojistného podvodu, tvrdí, že si policie při vyšetřování jejího případu značně ulehčila práci. Jak totiž někteří z nich Právu sdělili, policisté se údajně snažili předložit sousedům Barkové k podpisu předem napsané výpovědi. Dozorující státní zástupci ani nadřízení policistů o podobném pochybení nic nevědí.

Svědek v kauze Barková: policie si vymyslela mou výpověď

"Policisté se snažili do místní školy pozvat místní obyvatele a pokoušeli se je přesvědčit, aby podepsali předem napsané výpovědi. Takto bylo přesvědčováno mnoho lidí," sdělil Právu Bohumil Braun z Blatné.

Na otázku, proč lidé, na kterých se policie takto údajně měla snažit získat podvržené odpovědi, dosud mlčeli, pokrčí rameny. "Protože mají strach," dodal Braun.

Součástí vyšetřovacího spisu je také úřední záznam sepsaný a podepsaný dne 13. července 2004 vyšetřovatelem případu Ladislavem Michálkem. Podle něj prý s policistou hovořil truhlář František Tvrdý o opravě nemovistosti v Buzicích patřící Barkové, kterou jeho firma prováděla.

"Tohle jsem v životě neřekl a nevím, kdo to mohl říci za mne," rezolutně odmítl Tvrdý, když se prostřednictvím Práva seznámil se svou údajnou výpovědí.

Barkové hrozí až 12 let vězení

Přítelkyně rodiny bývalého premiéra Stanislava Grosse Libuše Barková je žalována pro téměř osmimiliónový pojišťovací podvod. Svou vinu odmítá s tím, že by takovou věc nedkoázala sama zorganizovat. Soudy ji však už dvakrát uznaly vinnou a vyměřily jí pětiletý trest. V obou případech však odvolací vrchní soud rozsudky zrušil a vrátil k novému projednání.

Barkové hrozí až 12 let vězení. Podle obžaloby podvedla pojišťovnu Kooperativa, když od ní na základě nepravdivých údajů žádala vyplacení pojistky na tři nemovitosti v Buzicích v jižních Čechách. Peníze prý dostala za stržení střech při vichřici v srpnu 2001 a v souvislosti s povodněmi v roce 2002. Pojišťovna údajně ženě uhradila škodu přes 7,7 miliónu korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků