Hlavní obsah
Veronika Tymichová u sítě Foto: Monika Čapková

Strojvedoucí vykolejeného vlaku: Nedokážu to vysvětlit

Strojvedoucí nákladního vlaku, který v sobotu v ranních hodinách vykolejil u železniční stanice Kozolupy na Plzeňsku, byl obviněn z obecného ohrožení. Čtyřiapadesátiletý muž nedokáže vysvětlit, proč vlak před návěstidlem nazastavil.

Veronika Tymichová u sítě Foto: Monika Čapková
Strojvedoucí vykolejeného vlaku: Nedokážu to vysvětlit

"Byl jsem v pohodě. S výpravčím jsme se ještě zdravili. Pak jsem zjistil, že mě výhybka hodila vedla. Vyděsil jsem se a věděl, že je zle. Kolej končila valem asi 20 metrů přede mnou. Nedalo se nic dělat. Zatáhl jsem instinktivně rychlobrzdu a zašprajcl se v kabině. To bylo všechno, co jsem stačil udělat. Pak náraz. Lokomotiva šla nahoru a všude kouře, prachu. Nevidíte kam letíte. Je to ošklivý.  Trvalo to několik sekund, než jsem zůstal stát," popsal Právu dramatické okamžiky přímo strojvedoucí. Proč ve stanici nezastavil, nemá vysvětlení. "Nedokážu na to odpovědět. Je to těžké to vysvětlovat," uvedl.  Dál už v rozhovoru nepokračoval. Řekl, že je ve špatném psychickém stavu a zavěsil sluchátko.

Čtyřiapadesátiletý strojvedoucí řídil v sobotu vlakovou soupravu se 43 vagony. Při projíždění železniční stanice Kozolupy nerespektoval signalizaci odjezdového návěstidla, které bylo v poloze stůj. Stanicí projel rychlostí zhruba 60 km/hod a vjel na slepou kolej, kde prorazil zarážedlo a souprava pokračovala v jízdě mimo koleje. Způsobil tak vykolejení lokomotivy a 12 vagonů, z nichž některé hrozily sesunutím z náspu na silnici číslo 180. Silnice tak z důvodu hrozícího nebezpečí byla celou sobotu neprůjezdná. Nehoda vyřadila železniční trať Plzeň-Cheb. Na trati byly v neděli před 20. hodinou přerušeny odklízecí práce a byla obnovena doprava. V pondělí ráno však bude nutné provoz na trati opět přerušit.

Kauza H-System přehledně

Přehledně: Spory v kauze H-System se táhnou od 90. let
V 90. letech minulého století si chtěli pořídit dostupné bydlení, místo toho na ně čekala po krachu stavební firmy léta soudních pří. Tak by se dala ve stručnosti shrnout kauza H-System. [celá zpráva]

Tím, že nerespektoval odjezdové návěstidlo, ohrozil v protisměru jedoucí rychlík. "Výpravčí zjistil že pokračuje v jízdě, neprodleně kontaktoval dispečera na trati Plzeň-Cheb, který mimořádně zastavil rychlík ve stanici Plečnice," řekl Novinkám Josef Jung z inspekce Českých drah. Strojvedoucí při výslechu na policii vypovídal mlhavě s tím, že si přesně neuvědomuje jak se to mohlo stát, a že se mu celá událost vypařila z paměti. Novinky o tom informoval šéf policejního ředitelství František Mynařík. Policie způsobenou škodu odhadla na 3 milióny korun. V případě uznání viny strojvedoucímu hrozí tři roky vězení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků