Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz

Státní zastupitelství obžalovalo 25 lékařů a obchodníků kvůli úplatkům za předpisy

Státní zastupitelství obžalovalo 25 lékařů a zástupců farmaceutických firem, kteří se podle policie podíleli na systému nelegální podpory prodeje léků. Obžaloba tvrdí, že lékaři přijímali úplatky za přednostní předepisování některých medikamentů. Části obviněných hrozí až deset let za mřížemi.

Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz
Státní zastupitelství obžalovalo 25 lékařů a obchodníků kvůli úplatkům za předpisy

„Obžaloba se týká všech 25 původně obviněných. Státní zástupkyně ji podala dne 28. srpna 2018 k Obvodnímu soudu pro Prahu 2,” uvedl šéf obvodního zastupitelství Tomáš Svoboda.

Devět lékařů převzalo podle vyšetřovatelů úplatky od 370 000 korun do 2,5 miliónu. V závislosti na výši přijatých částek jim soud může v případě prokázání viny uložit buď až čtyři roky vězení, nebo trest v přísnější sazbě tří až deseti let odnětí svobody. Může jim také zakázat činnost.

Úplatky údajně nabízelo 16 manažerů, zaměstnanců a reprezentantů dvou farmaceutických společností.

Účast na zločinecké skupině

„Společně se podíleli na fungování systému nelegální podpory prodeje generických léčiv produkovaných či distribuovaných těmito společnostmi,” popsalo státní zastupitelství již dříve.

Peníze na úplatky podle obžaloby získávali daňovou trestnou činností. „Podle míry svého zapojení do systému jsou tyto osoby obviněny převážně ze zločinu účasti na organizované zločinecké skupině, případně i v kombinaci se zločinem podplacení,” sdělil v minulosti Svoboda.

Za zapojení do organizovaného gangu hrozí dva až deset let vězení nebo propadnutí majetku. Za samotné podplácení lze uložit rok až šestileté vězení, propadnutí majetku nebo peněžitý trest.

Zastavené stíhání jen u některých

Podle dřívějších informací médií se korupce týká let 2008 až 2013 a stály za ní dnes již neexistující firmy Interchemia a Genericon. Obvinění lékaři pocházejí z různých částí republiky.

U některých dalších lékařů státní zastupitelství podmíněně zastavilo trestní stíhání poté, co poslali peníze na pomoc obětem jiné trestné činnosti. Tuto možnost však dostali pouze ti, kteří se přiznali a kteří na úplatcích nevzali více než půl miliónu korun.

Někteří lékaři se hájili tím, že peníze od distributorů nebyly úplatky, ale odměny například za spolupráci na dotazníkových šetřeních.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků