Hlavní obsah
 

Šrytr vysoudil bezmála půl milionu za nezákonné stíhání v kauze vraždy bosse Běly

Někdejší policista a osobní strážce kontroverzních podnikatelů Pavel Šrytr ve čtvrtek pravomocně vysoudil zhruba 480 tisíc korun kvůli svému nezákonnému trestnímu stíhání v kauze vraždy bývalého bosse podsvětí Antonína Běly v 90.letech. Městský soud v Praze mu přiřkl peníze za pobyt ve vazbě a vynaložené právní služby.

 
Šrytr vysoudil bezmála půl milionu za nezákonné stíhání v kauze vraždy bosse Běly

Soud řešil v odvolacím jednání loňský verdikt Obvodního soudu pro Prahu 2, podle kterého měl Šrytr dostat zhruba 430 000 korun za právní služby, které musel zaplatit obhájci.

Tuto částku odvolací soud sice o zhruba 40 000 snížil kvůli chybnému výpočtu obvodního soudu, navíc ale Šrytrovi přiznal dalších 90 000 za pobyt ve vazbě, kde byl přes 400 dní.

Šrytr se jednání neúčastnil. Celkem se dožadoval zhruba tří milionů korun. Úřady se mu již dříve omluvily a dobrovolně vyplatily přes 800 000 korun za ušlou mzdu, nezákonnou vazbu a trestní stíhání. Po čtvrtečním rozhodnutí, které je pravomocné, tak musí stát vyplatit celkem zhruba 1,3 milionu korun.

Odvolací soud zvýšil výpočet za den vazby z původních 800 korun na 1000. Soudkyně Irena Nosková to zdůvodnila faktem, že Šrytr byl ve vazbě dlouhodobě kvůli obvinění ze závažného trestného činu.

Šrytrův advokát Petr Hron uvedl, že není s verdiktem spokojený, ačkoliv si nedělal vzhledem k zavedené praxi vyplácení odškodného iluze o tom, že by jeho klient dostal miliony, které požadoval.

„Soudy potvrdily, že stíhání bylo nezákonné. Mému klientovi hrozilo doživotí. Za toto stíhání dostal od ministerstva spravedlnosti 105 000 korun. S tím by asi nebyl spokojený nikdo. Částky, které u soudu zazněly, jsou spíše směšné," sdělil novinářům po jednání.

Pavel Šrytr čelil v roce 2016 obvinění, že v 90. letech zavraždil bývalého bosse podsvětí Antonína Bělu. Krajský soud v Praze Šrytra a spoluobviněného Jána Kaca v září 2017 nakonec osvobodil.

Podle policie Bělu zastřelila samopalem pětice maskovaných mužů v dubnu 1996 před jeho domem v Úvalech u Prahy. Policie obvinila z účasti na vraždě Šrytra s Kacem jen tři týdny před promlčením činu. Korunní svědkyně ale později u soudu svou výpověď změnila, přičemž obžalované jako pachatele neoznačila.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků