Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

Squatteři z Albertova přestupek nespáchali, zůstanou bez trestu

Skupina 15 squatterů, která předloni obsadila dům na pražském Albertově, nebude nijak potrestána. Úředníci Prahy 2 rozhodli, že jejich čin nebyl ani přestupkem. Informovala o tom v pondělí Česká televize. Prvoinstanční soud jim přitom udělil podmíněné tresty a obecně prospěšné práce. Odvolací soud ale poté verdikt zrušil a případ postoupil právě Praze 2 s podezřením na spáchání přestupku.

Foto: Profimedia.cz
Squatteři z Albertova přestupek nespáchali, zůstanou bez trestu

Squatteři vnikli do objektu bývalých lázní na rohu ulic Apolinářská a Na Slupi v září 2009. V budově strávili noc, pak je zadržela a vyvedla policie. Squatteři chtěli happeningem upozornit na špatný stav budovy.

Úředníci městské části Praha 2 nyní došli k závěru, že se žádný prohřešek nestal. "Míra zásahu, když vlastník objekt programově nevyužívá, je skutečně nízká. Navíc je třeba přihlédnout k tomu, že ta akce, což konstatoval i Městský soud v Praze, byla skutečně happeningového, demonstrativního charakteru," řekl ČT vedoucí oddělení přestupků Prahy 2 Ondřej Jícha.

Squatteři jsou s rozhodnutím spokojeni. "Jsme rozhodně velmi rádi, ale tenhle výsledek se dal čekat. Chtěli jsme upozornit na stav budovy, která je dlouhodobě chátrající a která je v městské památkové rezervaci, takže by o ní mělo být náležitě postaráno," řekla squatterka Lenka Kužvartová.

Akce squatterů se minula účinkem, špatný stav budovy se od té doby nezměnil. Vlastník pouze nechal zazdít všechna okna.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků