Hlavní obsah
Obžalovaní soudci litoměřického soudu Josef Knotek (vlevo) a a Ladislav Jelínek. Archivní snímek. Foto: Ludmila Žlábková, Právo

Soudce dostal za korupci opět 5,5 roku vězení

Okresní soud v Jičíně v pondělí v korupční kauze litoměřických soudců potrestal bývalého soudce Josefa Knotka 5,5 roku vězení a pokutou 150 tisíc korun. Spoluobžalovaný soudce Ladislav Jelínek dostal tříletou podmínku a další tři obžalovaní podmínky dvouleté. Podle obžaloby oba soudci za úplatu ovlivňovali výsledek několika kauz. Nikdo z obžalovaných se dnešního jednání nezúčastnil. Rozsudek není pravomocný.

Obžalovaní soudci litoměřického soudu Josef Knotek (vlevo) a a Ladislav Jelínek. Archivní snímek. Foto: Ludmila Žlábková, Právo
Soudce dostal za korupci opět 5,5 roku vězení

Jičínský soud se případem zabýval již podruhé, protože Krajský soud v Hradci Králové verdikt jičínského soudu z loňského května po odvolání procesních stran zrušil a věc vrátil do Jičína. Před rokem odešel Knotek od soudu s trestem pět a půl roku vězení a pokutou 200 000 korun. Jednání soudce Jelínka soud postoupil jako kárné provinění litoměřickému soudu. Další tři obžalovaní tehdy dostali podmínky.

Nyní Jelínkovi soud uložil trest tři roky vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky. Z dalších obžalovaných v pondělí dostala soudní zapisovatelka Jiřina Šindelářová trest vězení dva roky podmíněně odložený na zkušební dobu tří let a také peněžitý trest ve výši 10 000 korun.

Podmínky ve výši dva roky se zkušební lhůtou na tři roky za podplácení dostali také Antonín Kühn a Antonín Marčaník. V případu je obžalovaný ještě Michal Motejl, jeho případ však jičínský soud vyloučil k samostatnému projednávání.

Advokáti zpochybňovali důkazy

Advokáti obžalovaných v závěrečných řečech zpochybnili opatřené důkazy, zejména údajně nezákonně pořízené odposlechy. Zpochybňovali i přidělení případu soudu v Jičíně, věc prý byla senátu soudce Theodora Petryšína přidělena nezákonně mimo rozvrh práce soudu.

Podle advokátů prý v řízení bylo mnoho procesních chyb. "Stav dokazování neumožňuje soudu spravedlivě rozhodnout," řekl v závěrečné řeči Knotkův advokát Pavel Polák. Případ se podle něj prý odehrával pod tlakem médií, advokát hovořil o mediálním lynči.

Manipulovali s termíny

Soudci podle spisu za úplatu ovlivňovali několik kauz. Podle obžaloby ve třech případech šlo o manipulaci s termíny hlavních líčení, v jedné věci o manipulaci se zákazem řízení a v další o ovlivnění trestního řízení. Obžalováni byli z korupce a zneužití pravomoci úřední osoby.

Ministr spravedlnosti oba soudce v roce 2012 dočasně zprostil soudcovské funkce. Knotek na ni v květnu 2013 rezignoval. Soudce Jelínek podle informací ČTK figuruje i v kauze podvodu a podplácení, v níž je od přelomu května a června stíháno pět lidí. Nedávné Jelínkovo obvinění na jičínské hlavní líčení nemá vliv.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků