Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Soud zprostil muže obžaloby z vraždy dvou bezdomovců

Zlínský krajský soud ve středu zprostil Miroslava Gašpara obžaloby z vraždy dvou mužů a pokusu o vraždu ženy v bývalé kotelně v Kroměříži. Skutek se nepodařilo sedmačtyřicetiletému muži prokázat. Podle podané obžaloby vylil Gašpar s neznámým komplicem na dva spící muže benzin a zapálil je, v rozporu s tím je však posudek hasičů, kteří stopy po benzinu v místnosti nenašli.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Soud zprostil muže obžaloby z vraždy dvou bezdomovců

Rozsudek není pravomocný, žalobce si nechal lhůtu pro podání odvolání, Gašpar ve středu u soudu nebyl. Oba muži při požáru zemřeli, žena ležící opodál utrpěla zranění. Gašparovi hrozilo 15 až 20 let vězení, případně výjimečný trest.

Vinu u soudu dříve popřel, policii se však k činu původně přiznal. "Jedná se o situaci, kdy se obžalovaný sám doznal, dokonce opakovaně, že zemřelé osoby benzinem polil a následně zapálil. Ovšem další důkazy tomu absolutně nenasvědčují," řekl předseda trestního senátu Jiří Dufek.

Zproštění obžaloby kvůli nedostatku důkazů u soudu požadovala obhajoba i státní zástupce Petr Matoušek. Podle expertizy hasičů nic nenasvědčuje tomu, že požár byl založen úmyslně za použití benzinu či jiného urychlovače hoření. "Posudek hasičů je v příkrém rozporu s původní výpovědí obžalovaného. Nemůžu vyloučit, že požár mohl být způsoben nedbalostním jednáním. Pokud přetrvávají pochybnosti, nemohu udělat nic jiného než navrhnout, aby byl obžalovaný obžaloby zproštěn," uvedl v závěrečné řeči Matoušek.

Měli chtít peníze

Podle podané obžaloby požadovali pachatelé po bezdomovcích splacení dluhů. Když neuspěli, koupili na čerpací stanici do plastových lahví nejméně šest litrů benzinu. S cílem oba údajné dlužníky zabít podle obžaloby vnikli loni 7. dubna okolo 3.00 do budovy bývalé kotelny. Spící muže a věci kolem nich podle spisu polili benzinem a zapálili, byť blízko ležela ještě žena, a vzápětí utekli.

Sedmačtyřicetiletý Gašpar se z dnešního hlavního líčení omluvil, ve Valdicích si odpykává trest za neplacení výživného. Při srpnovém hlavním líčení však u soudu připustil, že do bývalé kotelny na sídlišti Zachar chodíval a někdy v ní i přespával. Odmítl ale, že by na známé zaútočil.

"Věřím tomu, že ten trestný čin jsem nespáchal. Nezapálil jsem je. Nebyl jsem tam," řekl tehdy Gašpar.

V přípravném řízení ale Gašpar uvedl, že spící muže v budově polil benzinem jeho společník, kterého zná jen od vidění. Při vazebním zasedání řekl, že v době požáru byl pod vlivem alkoholu a prášků. U soudu dnes jako svědek vypovídal policista z kroměřížského obvodního oddělení, který uvedl, že se mu v noci koncem loňského dubna Gašpar na služebně přiznal, že kotelnu zapálil. "Řekl, že to zapálil benzinem. Další osobu nezmiňoval," uvedl policista. Zmínil také, že mu Gašpar řekl, že benzin koupil na čerpací stanici v Kroměříži. Pod vlivem alkoholu nebo drog Gašpar podle policisty v tu chvíli nebyl. Právě spontánní doznání obžalovaného podle Matouška iniciovalo celé trestní řízení.

Zasahující hasiči našli v objektu ve Francouzské ulici dvě těla mužů bez známek života. V té době jim bylo 53 a 41 let. Tehdy devětapadesátileté ženě se podařilo z hořící budovy uniknout, s podrážděnými dýchacími cestami skončila v nemocnici. Kromě dvojnásobné vraždy a pokusu o vraždu byl Gašpar obžalovaný z poškození cizí věci. Druhého údajného pachatele zmíněného v obžalobě se policii vypátrat nepodařilo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků