Hlavní obsah
Voják Erik Eštu Foto: Zdeněk Seiner, Právo

Soud zmírnil českému vojákovi podmínku za účast v konfliktu na Ukrajině

Odvolací pražský vrchní soud v úterý zmírnil podmíněný trest vojákovi Eriku Eštuovi, který čelil obžalobě kvůli účasti v konfliktu na Ukrajině. Za službu v cizích ozbrojených silách ho potrestal dvouletým podmíněným trestem s tříletým odkladem. Krajský soud v Pardubicích muži v květnu nepravomocně uložil tři roky podmíněně za účast na organizované zločinecké skupině, podle odvolacího senátu však nepoužil přesnou právní kvalifikaci.

Voják Erik Eštu Foto: Zdeněk Seiner, Právo
Soud zmírnil českému vojákovi podmínku za účast v konfliktu na Ukrajině

Stejně jako v případě rozsudku krajského soudu odňal odvolací senát muži vojenskou hodnost.

Eštu byl původně obžalován z terorismu, s tím ale pardubický a nyní ani vrchní soud nesouhlasily. „Jeho úmyslem rozhodně nebylo zapojit se do činnosti teroristického uskupení,“ vysvětlil předseda odvolacího senátu Zdeněk Sovák.

Za terorismus by muži hrozilo až 20 let vězení, za účast na zločinecké skupině až 12 let. Za trestný čin služby v cizích ozbrojených službách by vojáka mohl soud potrestat nejvíce pěti lety vězení. I kvůli nižší trestní sazbě proto odvolací senát zmírnil uložený trest.

Hlídal tržnici

Podle obžaloby se Eštu v roce 2015 vydal na Ukrajinu a zúčastnil se tam bojů na straně neuznaného státu ovládaného proruskými separatisty. Podle spisu od 11. dubna do 5. května nosil uniformu Republikánské gardy separatistického státu, držel stráž v zákopech, udržoval zbraně a hlídal tržnici, kde byli vojáci ubytovaní. Jeho účast při ostřelování se podle soudů neprokázala.

Eštu u krajského soudu uvedl, že na Ukrajinu cestoval jako turista a že Doněcká lidová republika není teroristickou organizací. „Na Ukrajinu jsem opravdu nešel bojovat,“ zopakoval v úterý.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků