Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Soud zastavil stíhání liberecké soudkyně, která ve zmatku školácky chybovala

Liberecká soudkyně Lenka Zhoufová udělala školáckou chybu, když zapomněla v jednom ze svých případů rozhodnout o prodloužení vazby pro trestaného člověka. V panice druhý den vyhotovila rozhodnutí s datem z předchozího dne. Po snížení platu čelila ještě trestnímu stíhání, to ale soud ve středu zastavil, protože nelze trestat vícekrát za stejný prohřešek.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Soud zastavil stíhání liberecké soudkyně, která ve zmatku školácky chybovala

Kvůli chybě Zhoufové z poloviny května 2016 se ocitl Petr B., který byl stíhaný za drogovou činnost, na osm dní ve vazbě bez řádného rozhodnutí, ačkoli sám očekával, že ve věznici skončí, což se nakonec také po odsouzení stalo.

Za pochybení začala Zhoufová hned pykat, v kárném řízení jí byl na rok snížen plat o čtvrtinu. Následovalo ale i obvinění z trestných činů zneužití pravomoci a zbavení osobní svobody, za což hrozí až osmileté vězení

Ve středu dopoledne vyhlásila soudkyně v Mělníku Renáta Moudrá rozsudek nad kolegyní z Liberce a zastavila trestní stíhání. O soudkyni ze severočeského Liberce rozhodovala soudkyně ve Středočeském kraji kvůli vyloučení případné podjatosti. Moudrá se přiklonila k názoru, že za jeden skutek nemůže být soudkyně potrestána dvakrát. I státní zástupce, který požadoval trest 2,5 roku vězení s podmíněným odkladem na 4 roky, připustil, že judikatura v tomto ohledu není jednotná.

„Byla to unáhlená reakce tehdy nezkušené soudkyně pod vlivem velkého pracovního vytížení. Ani sám Petr. B. podle jeho výpovědi nepocítil žádnou újmu,“ odůvodnila soudkyně Moudrá s tím, že Zhoufová byla dostatečně citelně potrestána, když kvůli srážce platu přišla o více než čtvrt milionu korun.

Sama Zhoufová se k přešlapu hned přiznala. „Jednala jsem pod velkým tlakem, líčení bylo velmi dlouhé. O vazbě proběhla i porada, ale zapomněla jsem vyhlásit rozhodnutí,“ vysvětlovala u soudu Lenka Zhoufová.

Podle ní i podle její obhájkyně si byl Petr B. vědom, že páchá trestnou činnost, i se ke všemu přiznal a trest vězení čekal. Nyní ani nepožaduje žádné odškodnění.

„Vůbec jsem nejednala s úmyslem ho poškodit, bylo to zazmatkování ve stresu. Od té doby si lhůty a všechno hodně hlídám a snažím se striktně dodržovat předpisy. Jsem si jistá, že nic takového se mi už nikdy nestane,“ ujišťovala při své obhajobě Zhoufová, středeční rozsudek ale nekomentovala.

Státní zástupce uvedl, že podá proti rozhodnutí stížnost.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků