Hlavní obsah
Antonín Wertheim u soudu Foto: Patrik Biskup, Právo

Soud snížil vrahovi trest, protože si ještě neodpykal ten předchozí

Pražský vrchní soud (VS) může napravit svoji chybu v případu Antonína Wertheima z Rokycanska odsouzeného za vraždu nepohodlného svědka. Nejvyšší soud (NS) vyhověl dovolání státní zástupkyně, jež se domáhala zrušení rozsudku VS, podle kterého by se mohl Wertheim dostat na svobodu o sedm let dříve.

Antonín Wertheim u soudu Foto: Patrik Biskup, Právo
Soud snížil vrahovi trest, protože si ještě neodpykal ten předchozí

VS mu totiž letos v dubnu uložil 15 let vězení, aniž přihlédl k tomu, že si ještě neodseděl sedm let z předchozího odsouzení. Protože trest 15 let není výjimečný, nemůže se mu k němu předchozí trest připočítat.

„Senát si tuhle věc neuvědomil,“ uvedl už dříve mluvčí VS Jan Fořt. Podle pondělní informace mluvčího NS Petra Knötiga byl rozsudek VS zrušen. „Případ se vrací k VS, aby znovu rozhodl,“ dodal Knötig.

Oběť uškrtili autolanem

Wertheim v březnu 2008 spolu se stejně starým Antonínem Klysákem uškrtil a zakopal Klysákova příbuzného. Za to dostal letos v únoru u Krajského soudu v Plzni výjimečný trest 18 let vězení. Ten by měl začít vykonávat od ledna 2017, do té doby by si totiž měl ještě odsedět zbývajících sedm let z osmiletého trestu za předchozí trestnou činnost. Celkem by tak měl být ve vězení ještě 25 let.
Kvůli odvolání se kauzou zabýval i pražský vrchní soud. Ten v dubnu rozhodl, že Wertheimovi trest sníží z 18 let na 15. K výši 15 let už ale není možné připočítat oněch nevykonaných sedm let.

Vražda se stala 25. března 2008. Wertheim a Klysák svoji oběť uškrtili autolanem, vysvlékli a zakopali do jámy připravené na septik. Muže zavraždili, aby je nemohl usvědčit z jiného trestného činu. Oba ho totiž předtím připravili o rodinný dům.

Klysák za vraždu dostal 13,5 roku vězení. Později policie v případu obvinila ještě třetího muže, otce již odsouzeného Wertheima. Toho soud za spoluúčast na vraždě poslal zatím nepravomocně na 14 let za mříže.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků