Hlavní obsah

Soud rozdal tresty za zmanipulování zakázky radnice pro Ostravu-Jih

Tresty za zmanipulování veřejné zakázky, vyhlašované obvodním úřadem pro Ostravu-Jih, vynesl v pondělí Okresní soud v Ostravě. Vedoucí právního odboru obvodní radnice Hana Kalusová půjde na čtyři roky do věznice s ostrahou. Za mříže soud poslal na 3,5 roku také Luďka Jahna ze společnosti Bytostav Poruba, v jejíž prospěch měli úředníci zakázku zmanipulovat. Řadový úředník Vladimír Sýkora vyvázl jen s podmínkou.

Soud rozdal tresty za zmanipulování zakázky radnice pro Ostravu-Jih

U soudu se podařilo prokázat, že zmíněná trojice v lednu 2010 na radnici největšího ostravského městského obvodu nezákonným způsobem ovlivnila výběrové řízení na rekonstrukci městských bytových domů v Jubilejní kolonii, které by jinak Bytostav Poruba neměl šanci vyhrát.

Kalusovou soud uznal vinnou z pokusu o zneužití pravomoci veřejného činitele a z pokusu o zločin sjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Další dva obžalovaní byli odsouzeni za napomáhání k těmto trestným činům.

Vyměnili obálku

Nejpřísnější trest dostala Hana Kalusová, která byla členkou výběrové komise. Po otevření obálek s nabídkami firem přihlášených do soutěže seznámila Luďka Jahna z Bytostavu s nabídkami soupeřů. Společnost Bytostav Poruba pak svou nabídku rychle přepracovala tak, aby se v soutěži dostala na lepší pozici. Úředník Sýkora pak pomohl soutěžní nabídku Bytostavu pokoutně v kanceláři radnice vyměnit.

Bytostav Poruba se tak v soutěži vyhoupl až na druhé místo. Firma Teplotechna Ostrava, která nabídla nejlepší cenu a výběrové řízení měla vyhrát, pak byla podle předchozí dohody obžalovaných ze soutěže vyřazena z formálních důvodů.

„Obžalovaní byli vedeni záměrem zajistit pro Bytostav Poruba vítězství. Museli si být vědomi, že tím způsobí městskému obvodu škodu 757 tisíc korun, představující rozdíl mezi cenovými nabídkami společností Teplotechna Ostrava a Bytostav Poruba,“ konstatoval státní zástupce Martin Fraš. K dokonání záměru nakonec kvůli zásahu policie nedošlo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků