Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Soud potvrdil novináři trest za zprávu o tragédii se třemi mrtvými

Ústavní soud (ÚS) potvrdil novináři peněžitý trest 80 tisíc korun za referování o tragédii se třemi mrtvými v Luhu nad Svatavou na Sokolovsku. Dopustil se pomluvy. Média podle usnesení Ústavního soudu sice mohou informace zjednodušovat, ale jen do jisté míry, kterou prý redaktor při psaní o dvojnásobné vraždě a jedné sebevraždě překročil.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Soud potvrdil novináři trest za zprávu o tragédii se třemi mrtvými

Podle soudců je nutné respektovat určitá specifika periodického tisku, jejichž součástí je také zjednodušené podávání některých informací. Na zpravodajská média prý nelze klást přehnané nároky a trvat na naprosté přesnosti jejich tvrzení. Celkové vyznění zpráv ale stále musí odpovídat realitě.

"Ono 'přípustné zjednodušení' nesmí v žádném případě dosáhnout takové intenzity, která by ve svých důsledcích znamenala objektivní nepravdivost uveřejňované informace, což v projednávaném případě nastalo," uvedl v usnesení senát se zpravodajem Stanislavem Balíkem.

Tragédie se odehrála v prosinci 2008. V jednom z domků nevelké osady se našla mrtvola osmadvacetileté ženy a jejího rok a půl starého dítěte. Kriminalisté pak našli ještě tělo oběšeného muže, strýce zavražděné a pravděpodobného vraha, jenž se nedlouho předtím vrátil z vězení.

Novinář použil spojení divoký sex

Novinář v článku napsaném pro Blesk uvedl, že muž ženu zavraždil při milování. Při redakčním zpracování materiálu se do textu dostalo slovní spojení "divoký sex". V daném okamžiku ale bylo zřejmé pouze to, že vražda by mohla mít sexuální motiv, protože tělo ženy se našlo nahé.

Náznak o dobrovolném pohlavním styku byl nepodložený a nepotvrdilo jej ani pozdější policejní vyšetřování. Novinář se hájil tím, že vyvinul maximální úsilí k získání přesných a autentických informací a ověřil je obvyklým způsobem. Podle rozsudku Okresního soudu v Sokolově se však dopustil pomluvy a poškodil čest, lidskou důstojnost a dobré jméno zemřelých i pozůstalých. Dostal za to peněžitý trest 80 tisíc korun, který poté potvrdil Krajský soud v Plzni i Nejvyšší soud.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků