Hlavní obsah

Soud potrestal další metanolové obchodníky: Za smrt devíti lidí až 8,5 roku vězení

Krajský soud ve Zlíně poslal ve středu na 5,5 až 8,5 roku do vězení šest obžalovaných v kauze ostravské větve metanol, kteří mají na svědomí devět lidských životů. Sedmého muže soud zprostil obžaloby.

Soud potrestal další metanolové obchodníky: Za smrt devíti lidí až 8,5 roku vězení

Soud uložil Martinovi Posládkovi 8,5 roku, Petrovi Čaganovi 7,5 roku, Martin Svoboda, Michal Klösel a Bohumil Malátek dostali sedm let, Václav Zlámal 5,5 roku. Miroslava Klösela senát obžaloby zprostil. Původně mužům hrozily až dvanáctileté tresty.

Čekala jsem vyšší trest, řekla matka zemřelé Michaely

Video: Aleš Fuksa, Právo

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Rozsudek si vyslechla jen trojice obžalovaných Martin Svoboda, Petr Čagan a Václav Zlámal. Ostatní k soudu nepřišli. Trojice mužů se cítí stále nevinna. „Nikdy v životě s alkoholem, se kterým jsem obchodoval, nic nebylo. Co se stalo, mne mrzí, ale nemůžu se omlouvat někomu za to, co jsem nezpůsobil a co jsem neudělal,“ uvedl Martin Svoboda, který v Havířově provozoval prodejní stánek s alkoholem.

Obžalovaní v metanolové kauze u soudu

Foto: Aleš Fuksa, Právo

Obdobně hovořil i majitel velkoskladu s alkoholem Petr Čagan. „Je mi strašně líto toho, co se stalo a není pravdou, co říká státní zástupce, že by se mě to nedotklo a nebylo mi to líto. Je škoda každého života. Necítím se vinen, špatné zboží jsem nikdy nedodal, ani jsem takové neměl. Nebylo prokázáno, že bych se k metylu nějak dostal. Nebyl jsem napojený do pavouka. Doufám, že soud najde tu sílu a zbaví mě obžaloby,“ uvedl Čagan. Zlámal se vzdal závěrečného slova.

Zleva Miroslav Klösel, Michal Klösel, Martin Svoboda, Martin Posládek a Václav Zlámal u zlínského soudu

Foto: Aleš Fuksa, Právo

Chtěli peníze

„Obžalovaní byli dychtiví peněz a byli ochotni riskovat zdraví a životy svých zákazníků. U většiny z nich, až na Michala Klösela, který se doznal, je absence jakékoliv pokory, je zde zatloukání, arogance, obžalovaní zůstávají lhostejní k poškozeným,“ uvedl minulý týden v závěrečné řeči státní zástupce Jiří Zemek.

Na otravu smrtící směsí zemřelo od září do prosince 2012 38 lidí a dalších mnoho desítek utrpělo vážná poškození tělesných orgánů. Přes deset osob pak zemřelo po roce 2012.

Hlavní distributoři dostali doživotí

Sedm obžalovaných mužů z Moravskoslezského kraje patří do skupiny 31 osob, které se pohybovaly v metanolovém řetězci, na jehož vrcholku stojí podle obžaloby podnikatel Tomáš Křepela, jeho zaměstnanec Rudolf Fian a hlavní distributor smrtící směsi Jiří Vacula. Dva prvně jmenované poslal již v květnu 2014 senát Krajského soudu ve Zlíně na doživotí za mříže. Vaculovi tehdy uložil patnáctiletý nepodmíněný trest. Martin Jirout dostal u květnového soudu šestnáct let.

Schéma metanolové chobotnice

Foto: ti, Právo

Právě Jirout měl ale největší podíl na otravách lidí na severní Moravě. Podle původní obžaloby prodal 2300 litrů závadného alkoholu bratrům Klöselovým z Přerovska, kteří jej dále distribuovali do nižších článků. Podle státního zástupce se alkohol přes distributory Posládka, Svobodu a Zlámala dostal ke spotřebitelům. Klöselovi i Posládek byli obžalováni z obecného ohrožení, zbylí dva z ohrožování zdraví závadnými potravinami. Podle obžaloby mají na svědomí pět životů.

Při distribuci 2300 litrů smrtící směsi zemřelo na severní Moravě, především v Havířově, pět lidí, na Přerovsku pak další tři, jeden muž skonal po požití lihoviny vyrobené ze smrtící směsi v Brně, a to poté, co ji měl podle obžaloby dodat do moravské metropole Petr Čagan. Řada konzumentů však utrpěla vážné zdravotní problémy, mimo jiné úplnou či částečnou slepotu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků