Hlavní obsah
Exnáměstek ministerstva práce a sociálních věcí Vladimír Šiška. Archivní snímek Foto: Petr Horník, Právo

Soud opět osvobodil někdejšího Drábkova náměstka Šišku v kauze zakázky pro IBM

Soud v pondělí i napodruhé osvobodil někdejšího prvního náměstka ministerstva práce Vladimíra Šišku a znalce Vladimíra Smejkala v kauze miliardové zakázky pro IBM. Mužů se zastal revizní posudek z Akademie věd ČR, který si soud nechal vyhotovit na základě pokynu odvolacího senátu. Pondělní rozhodnutí není pravomocné.

Exnáměstek ministerstva práce a sociálních věcí Vladimír Šiška. Archivní snímek Foto: Petr Horník, Právo
Soud opět osvobodil někdejšího Drábkova náměstka Šišku v kauze zakázky pro IBM

„Důkazní situace se ani po doplnění dokazování v žádném případě nezměnila, což se domnívám, že je naprosto zjevné,” odůvodnil verdikt předseda senátu pražského městského soudu Stanislav Králík.

Podle něj není žalovaný skutek trestným činem. „Jsou tady opravdu důvodné pochybnosti o tom, že se obžalovaní dopustili jednání tak, jak jim je obžalobou kladeno za vinu,” dodal.

Obžaloba viní Šišku z toho, že chtěl pro IBM nezákonně zajistit zakázku na dodání systému, který by kontroloval posudkové lékaře a zabránil zneužívání sociálních dávek. Smejkal pak údajně pro ministerstvo vypracoval nepravdivý posudek, podle nějž nemohla požadovanou službu poskytnout žádná jiná firma než IBM.

Hrozilo mu 12 let

Tendr zrušil antimonopolní úřad poté, co si na krok ministerstva stěžovala jiná softwarová společnost. Smejkal i Šiška, kvůli jehož kauzám rezignoval v říjnu 2012 ministr Jaromír Drábek (TOP 09), vinu popírají. Za pravdu jim v pondělí dal i Jan Flusser z Ústavu teorie informace a automatizace Akademie věd ČR. „Nejdůležitější otázka byla, jestli byly dány zákonné předpoklady, aby se výběrové řízení uskutečnilo v režimu bez uveřejnění, a jestli IBM byla nejvhodnější kandidát. My jsme došli k názoru, že ano,” uvedl k reviznímu posudku.

Podotkl ale, že k závěru dospěl na základě jiných argumentů, než jaké ve svém původním posudku uplatnil Smejkal. Hlavní faktory byly podle akademie věd dva – připravenost IBM a také čas. Podle znalce se totiž měla první fáze projektu spustit do tří měsíců. „IBM byla dodavatelem, který byl schopen zajistit dodávku nejrychleji, a čas jsou vždycky peníze,” poznamenal Flusser.

Šiškovi hrozilo až 12 let vězení za pokus o zneužití pravomoci úřední osoby a pokus o porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Znalce mohl soud poslat za mříže až na deset let. Šiška už byl v jiné kauze související se zmanipulováním ministerských IT zakázek na provoz systému výplaty sociálních dávek pravomocně odsouzen ke čtyřletému vězení. Do věznice prozatím nastoupit nemusel.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků