Hlavní obsah

Bývalý náměstek Šiška dostal za zmanipulovanou zakázku čtyřletý trest

14. 6. 2017, 9:29 • Aktualizováno 14. 6. 2017, 10:08

Odvolací pražský vrchní soud ve středu o dva roky snížil trest někdejšímu náměstkovi na ministerstvu práce a sociálních věcí Vladimíru Šiškovi. Ten byl odsouzen za manipulaci zakázky na výplatu sociálních dávek. Ve vězení by měl strávit čtyři roky, ale nemusí uhradit škodu. Verdikt je pravomocný.

Foto: Petr Horník, Právo

Exnáměstek ministerstva práce a sociálních věcí Vladimír Šiška na archivním snímku

Článek

Šiška měl podle obžaloby sám rozhodnout o změně systému výplaty dávek a zakázku zadal bez výběrového řízení namísto toho, aby dodavatele systému nechal vybrat v otevřené soutěži na základě nejnižší nabídnuté ceny.

Kvůli tomu, aby zakázku dostala Fujitsu Technology, údajně pomocí dodatků ohnul podmínky rámcové smlouvy, kterou mělo od roku 2008 uzavřenou ministerstvo vnitra.

Druhému obžalovanému, bývalému řediteli odboru ministerstva vnitra Miroslavu Dudovi, potvrdil odvolací senát tříletý podmíněný trest s maximální – tedy pětiletou – zkušební dobou.

Desítky miliónů platit nemusí

Vrchní soud z rozsudku vypustil povinnost obžalovaných k náhradě způsobené škody, protože stanovení její výše na 282 miliónů bylo podle soudců spekulativní.

Šiška, kvůli jehož trestním kauzám rezignoval v říjnu 2012 ministr Jaromír Drábek (TOP 09), je v souvislosti se svým působením na ministerstvu obžalován také kvůli pokusu zadat miliardovou zakázku na kontrolu vyplácení sociálních dávek firmě IBM a kvůli údajnému vydírání jednatele firmy OKsystem.

Reklama

Související články

Výběr článků