Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Soud opět osvobodil mladíky viněné z rasistického napadení v tramvaji

Obvodní soud pro Prahu 10 v pondělí opět osvobodil tři fanoušky fotbalové Sigmy Olomouc, kteří čelí obžalobě z napadení muže tmavé pleti v pražské tramvaji. Podle soudkyně Ivany Hynkové se stále nepodařilo prokázat, že skutek spáchali právě Štěpán Černín, Tomáš Satora a Josef Richard Uhlík. Rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně se proti němu na místě odvolala.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Soud opět osvobodil mladíky viněné z rasistického napadení v tramvaji

Mladíci vinu z ublížení na zdraví, hanobení rasy a výtržnictví odmítají. Obvodní soud se případem zabýval již potřetí. Jeho dva předchozí osvobozující verdikty zrušil odvolací senát pražského městského soudu.

Soudkyně uvedla, že je stále přesvědčená, že se útok skutečně odehrál, nelze však určit, kdo ho vedl. „Není možné jen proto, že soud hluboce nesouhlasí s chováním fanoušků v tramvaji, rozhodovat paušálně," uvedla soudkyně.

Soudní líčení v pondělí nepřineslo nic nového. Programátor původem z Afriky, který žije v Praze přes deset let, utrpěl zranění předloni 4. listopadu 2017. Tehdy cestoval tramvají, do níž přistoupila velká skupina olomouckých fanoušků mířících na zápas s pražskými Bohemians.

Podle obžaloby čelil nejprve rasistickým urážkám, kterých si nevšímal. Když na něj ale někdo z davu vymačkal citron, snažil se chránit a část fanoušků ho napadla pěstmi a kopy. Muž skončil na chirurgii se zhmožděnou hlavou a nosem, z incidentu si odnesl také posttraumatickou stresovou poruchu.

Trojici mladíků hrozí až osmileté vězení. Státní zástupkyně navrhovala uložit nepodmíněné tresty vězení. Černína a Uhlíka požadovala poslat za mříže na dva a půl roku, Satora by měl podle ní zůstat ve vězení čtyři roky. Mladý muž se totiž již výtržnictví a pokusu o ublížení na zdraví dopustil dříve.

Ve své závěrečné řeči žalobkyně uvedla, že podle jejího názoru je možné obžalované odsoudit. Podle zmocněnkyně poškozeného její klient své útočníky třikrát s chladnou hlavou poznal. Advokáti obžalovaných mladíků naopak tvrdí, že je při rekognici nebyl schopen identifikovat.

Například o Černínovi podle právníka prohlásil, že "pravděpodobnost, že ho napadl právě on, není příliš vysoká". „Pokud si není jistý poškozený, nemůžete si být jisti ani vy," prohlásil směrem k trestnímu senátu advokát.

Právníci zpochybnili i vyjádření státní zástupkyně a zmocněnkyně, že jsou jejich klienti pravicoví extremisté. Podle nich pouze patří k tvrdému jádru fotbalových fanoušků. Není podle nich také zcela prokázáno, že byl útok rasisticky motivován.

Napadený muž chce po obžalovaných 300 000 korun za nemajetkovou újmu. Původně žádal dalších 304 000 Kč jako náhradu ušlé mzdy, tento požadavek však nakonec stáhl - bál se toho, že by v souvislosti s údaji o platu obžalovaní zjistili jeho totožnost.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků