Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Luděk Fiala, Novinky

Soud nepravomocně zastavil stíhání Babišova Agrotecu kvůli zakázkám pro poštu

Pražský městský soud zastavil stíhání hustopečské firmy Agrotec v kauze manipulací zakázek České pošty. Bez bližších podrobností to ve čtvrtek uvedla mluvčí soudu Markéta Puci. Agrotec patří do holdingu Agrofert, který do minulého týdne vlastnil ministr financí Andrej Babiš (ANO). Ten kvůli zákonu o střetu zájmů vložil akcie do svěřenských fondů.

Ilustrační foto Foto: Luděk Fiala, Novinky
Soud nepravomocně zastavil stíhání Babišova Agrotecu kvůli zakázkám pro poštu

Rozhodnutí není pravomocné. Státní zástupce proti němu podal stížnost, kterou se bude zabývat pražský vrchní soud.

V kauze bylo celkem obviněno deset lidí a čtyři firmy. Pražské vrchní státní zastupitelství poslalo obžalobu k soudu loni v červnu. Hlavní líčení zatím nebylo nařízeno. Podle informací ČTK nyní spis putuje se stížností státního zástupce k pražskému vrchnímu soudu. Žalobce stížnost podal v neprospěch firmy, jelikož nesouhlasí se zastavením jejího stíhání z důvodu, že zanikla její trestní odpovědnost.

Manipulace se zakázkami

Kauza má dvě části. První se týká manipulace s veřejnými zakázkami malého rozsahu na stavební práce. Státní zástupce Zdeněk Matula v minulosti uvedl, že v této souvislosti před soud posílá čtyři zástupce zadavatele, čtyři zástupce dodavatele a dvě dodavatelské firmy.

Další část případu se týká zakázky na nákup pneumatik a náhradních dílů, kvůli které by měl před soudem stanout jeden zástupce zadavatele, jeden zástupce dodavatele a dodavatelská firma.

Žalobce je viní ze zločinu sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, za což hrozí až osm let vězení. Obvinění se podle obžaloby dopustili také podplacení či porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.

Policie zasahovala v centrále pošty

Policie kvůli kauze v dubnu 2014 zasahovala v centrále České pošty v ulici Politických vězňů v centru Prahy a v Olšanské ulici na Žižkově. O den později si detektivové odnesli dokumentaci i ze sídla Agrotecu.

Holding Agrofert tehdy uvedl, že se zásah týkal loňské podlimitní zakázky na dodávku pneumatik pro poštovní vozy, kterou nakonec pošta zrušila.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků