Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Soud musí přehodnotit vinu řidičky, která otevřela dveře cyklistovi do cesty

Klatovský soud se bude muset opět zabývat případem řidičky Markéty Lorencové (40). Ta podle obžaloby způsobila pád a následné zranění cyklisty, kterému otevřela dveře vozidla přímo do cesty. Původní zprošťující rozsudek nyní zrušil Krajský soud v Plzni a nařídil případ znovu projednat a rozhodnout.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Soud musí přehodnotit vinu řidičky, která otevřela dveře cyklistovi do cesty

Nehoda se stala vloni v březnu v Měchurově ulici v Klatovech. Žena zaparkovala na kraji silnice a chystala se vystoupit z auta. Pak už jen viděla ležet na zemi zkrvaveného cyklistu.

Podle státního zástupce řidička nedostatečně sledovala situaci na komunikaci a ve chvíli, kdy vozidlo objížděl na kole 62letý Ladislav Kořán, otevřela levé přední dveře vozidla, přičemž kontaktem s touto překážkou došlo k pádu cyklisty. Ten skončil v nemocnici se zlomenými žebry, propíchnutou plící a silným otřesem mozku.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Soud prvního stupně rozhodl, že z důkazů není jednoznačně prokázáno, že by cyklista do dveří přímo narazil. „Pád si mohl způsobit například i nesprávnou reakcí z leknutí,“ vysvětlil klatovský soudce. Žalobci se to nelíbilo a proti osvobozujícímu verdiktu se odvolal. „Už jen to, že řidička otevřela dveře, cyklistu ohrozila, i kdyby se těch dveří ani nedotkl,“ vysvětlil státní zástupce.

Mohl se leknout 

Poukázal přitom na zákon o silničním provozu, podle kterého otevírat dveře vozidla se smí jen tehdy, není-li tím ohrožena bezpečnost nastupujících nebo vystupujících osob ani jiných účastníků provozu na pozemních komunikacích.

„Cyklista mohl být ohrožen už v okamžiku, kdy zaregistroval, že řidička manipuluje s dveřmi. Na to reagoval třeba prudkým brzděním nebo strhnutím kola, což vedlo k jeho pádu,“ uvedl žalobce.

Odvolací soud mu dal za pravdu s tím, že klatovský soud musí případ z tohoto pohledu znovu právně posoudit a rozhodnout.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků