Hlavní obsah
 

Šlo o sesazení policejního prezidenta, řekl soudu bývalý ředitel olomoucké pobočky GIBS

Smyslem operace, kterou pod názvem Vidkun rozkrývá soud, bylo sesazení policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Uvedl to v pondělí před Krajským soudem v Olomouci, který pokračoval v projednávání celé kauzy, bývalý šéf olomoucké Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Tomáš Uličný.

 
Šlo o sesazení policejního prezidenta, řekl soudu bývalý ředitel olomoucké pobočky GIBS

„Šlo o sesazení policejního prezidenta a výměnu personálu ve vysokých pozicích GIBSu. Odpovídá to příkazům soudu, provedeným domovním prohlídkám a dokumentům,“ konstatoval Uličný, jehož podle jeho slov policie v souvislosti s touto kauzou nezákonně vyslýchala 45 hodin v kuse. Obžalovaný není.

Uličný byl v kauze postavené na vynášení a ovlivňování trestních spisů jedním z těch, kteří byli odposloucháváni. U soudu popřel, že by komukoliv předával spisy či někoho instruoval, jak má ovlivnit trestní stíhání.

Uvedl, že věděl dopředu, že se něco chystá. Dozvěděl se to prý v roce 2015 od bývalého náměstka krajského policejního ředitele v Olomouci Karla Kadlece. „Řekl mi, že je něco špatně, že se chystá nějaká past,“ konstatoval Uličný.

Podle něj existoval na olomoucké expozituře GIBS spis označený: Nevstupovat. Právě ten se měl týkat policejního prezidenta. „Nikdy jsem do něj nenahlédl,“ zdůraznil u soudu Uličný.

„Kadlec mi říkal, že mám na pracovišti spis na policejního prezidenta. Řekl jsem mu, že nemám. Ona na to: Máš, ty do toho spisu nesmíš. Jdou nám po krku, všechny nás zavřou,“ konstatoval s tím, že neví, odkud měl Kadlec informace o spisu. „Vše ale napovídalo, že má důvěryhodné informace,“ doplnil.

Podle informací Práva se někdejší Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (UOOZ) snažil Tuhého nachytat na to, že vynáší informace z vyšetřování zmanipulovaných IT zakázek. Vyšetřovatelé měli údajně indicie, že telefon, z něhož se informace dostávaly ven, patřil někomu z blízkých policejního prezidenta.

Obžalováni u kauze Vidkun

Foto: Miloslav Hradil, Právo

V případu údajně zmanipulovaných veřejných zakázek byla vyšetřována například firma Tesco SW, která figuruje i v případu Vidkun. Tuhý popřel, že by byl do vynášení informací zapojen.

Případ Vidkun podle obžaloby odkrývá korupční vztahy mezi policií, podnikateli a správou. Náměstek krajského policejního ředitele v Olomouci Karel Kadlec měl vlivnému podnikateli Ivanu Kyselému pravidelně a účelově poskytovat informace z devíti trestních řízení. Informace o nich údajně získával mimo jiné i od svého podřízeného, exšéfa krajské hospodářské kriminálky Radka Petrůje.

V kauze, kterou odstartovala v říjnu 2015 policejní razie, je obžalován z podplácení bývalý olomoucký hejtman Jiří Rozbořil, Kadlec ze zneužití pravomoci úřední osoby, Kyselý z účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby. Před soudem stojí i Petrůj, jenž čelí obžalobě ze zneužití pravomoci úřední osoby. Všichni vinu popírají.

Uličný připustil, že s Kadlecem se poměrně často vídal. „Věděl jsem, že Kyselý s Kadlecem jsou kamarádi. Kadlec se chlubil, že s ním chodí na tenis, věděla to půlka města, on se s tím netajil. Všichni věděli, že je společensky aktivní. Já společensky aktivní nebyl. Neměl jsem žádné poznatky, že by se choval nestandardně a protiprávně. Říkal jsem mu, aby brzdil a byl opatrný a nedával všanc své dobré jméno,“ poznamenal Uličný.

„Varoval mě (Kadlec), že ÚOOZ se chystá trestně stíhat i mě,“ dodal. Zdůraznil přitom, že nikdy nikomu nevyzradil nic, co by se týkalo spisů na GIBS a ani neví, že někdo nezákonně vstupoval do kauz, kterých se týká případ Vidkun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků