Hlavní obsah
Oleg Vorotnikov na archivním snímku Foto: Profimedia.cz

Ruský umělec Vorotnikov nepůjde do vazby, soudu stačil slib

Ruský umělec Oleg Vorotnikov nepůjde do vazby, rozhodl o tom ve středu Městský soud v Praze. Soudkyni Vladaně Woratschové stačil jeho písemný slib, že neopustí Českou republiku a bude se účastnit soudních jednání. Vorotnikov je členem disidentské výtvarné skupiny Vojna, kvůli některým aktivitám uskupení je na něj vydán mezinárodní zatykač.

Oleg Vorotnikov na archivním snímku Foto: Profimedia.cz
Ruský umělec Vorotnikov nepůjde do vazby, soudu stačil slib

Zadržen byl spolu s manželkou Natalijí Sokolovou v neděli večer v Praze. Manželé z Ruska odletěli poté, co na ně ruské úřady vydaly zatykač kvůli chuligánství. Nyní žádají o azyl ve Švýcarsku.

Podle Sokolové je možné, že bude Vorotnikov vydán ke stíhání do Ruska. Žena byla už propuštěna, podle informací ČTK z Česka odcestovala. Vorotnikov nyní nesmí opustit Česko a musí docházet na soudní jednání.

Vydání do cizího státu povoluje ministr spravedlnosti, může tak ale udělat pouze v případě, že soudy vydání pravomocně povolí. Názorem soudů se ministr řídit nemusí.

Skupina Vojna se v Rusku stala známou zejména dílem Úd v zajetí FSB z léta 2010. Na zdvihací most naproti petrohradskému oddělení ruské tajné služby FSB tehdy umělci namalovali obří penis.

Na podzim stejného roku byl Vorotnikov spolu s dalším členem Vojny zatčen za akci Palácový převrat, kdy skupina převrátila na střechu několik policejních vozů pod záminkou hledání zakutáleného míčku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků