Hlavní obsah
V muzejní expozici zůstal jen prázdný rám. Podaří se dětem vypátrat, kam zmizel? Foto: Bc. Patrik Pařízek

Rozseknutá hlava skončila bez trestu

Plzeňský krajský soud osvobodil ve středu 31letého Vladimíra Resse, který v opilosti a po předchozí roztržce sekl sekerou do hlavy 52letého muže, druha své matky. Podle soudu byl při činu nepříčetný a není tudíž trestně odpovědný. Rozsudek je pravomocný.

V muzejní expozici zůstal jen prázdný rám. Podaří se dětem vypátrat, kam zmizel? Foto: Bc. Patrik Pařízek
Rozseknutá hlava skončila bez trestu

Ress se zpovídal z trestného činu opilství s tím, že připadala v úvahu i žaloba z pokusu vraždy. Jak vyplynulo u soudu, obžalovaný byl spolu s matčiným druhem v červenci 2001 na melouchu, kde štípali dříví. Za práci dostali peníze a láhev rumu. Když přišli domů, na statek Ovčí dvůr v Teplé na Karlovarsku, pustili se do rumu spolu s matkou. Příjemná chvilka ale skončila hádkou matky s druhem, který jí dal facku.

"To mě rozčílilo, a pak už si nic nepamatuju. Když jsem se později probral na gauči, měl poškozený v hlavě sekyru. Měl jsem dojem, že jsem to asi udělal já, ale nic víc si nepamatuju," uvedl před soudem Ress. Pak se sám rozběhl k sousedům, aby přivolal záchranku a policii.

Zproštění navrhl i sám žalobce

Poškozený sice přežil, ale má porušenou hybnost levé části těla a rovněž poškozený zrak. V době činu měl Ress v krvi 2,59 promile alkoholu. Podle znalců trpěl žalovaný při útoku dvěma duševními poruchami a jeho jednání označili za afektivně agresivní a zkratkovité. To spolu s alkoholickou opilostí zapříčinilo, že jeho ovládací i rozpoznávací schopnosti byly zcela vymizelé. "Znalci dále uvedli, že ke skutku mohlo dojít, i kdyby obžalovaný alkoholické nápoje neužíval, právě díky duševní poruše. Poukazovali i na situaci, v níž se nacházel, včetně neustálého napadání jeho matky poškozeným. Soud přihlédl rovněž k tomu, že sám státní zástupce po provedeném dokazování navrhl zproštění, neboť žalovaný nebyl v době činu příčetný," uvedl v odůvodnění předseda senátu Roman Dočkal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků